Přesně 3557 členů hlásí skautské oddíly v Brně. Vyplývá to z výsledků letošní registrace. I když zájemců o skauting neustále přibývá, většina brněnských oddílů je na hranici své kapacity.

    Junák - český skaut (ilustrační foto Havlín) Oddílům chybějí jak vedoucí, tak i klubovny, kde by se děti mohly scházet.

    Brněnské skautské oddíly doslova praskají ve švech
    Z průzkumu, který loni na podzim mezi brněnskými středisky provedla skautská okresní rada, vyplývá, že všechna střediska mají alespoň některý ze svých oddílů na samé hranici kapacity, případně už nové členy vůbec nepřijímají.
    Příkladem jsou i skauti ze Židenic. „Máme už dva roky stop stav, protože by se naši členové neměli ve větším počtu kde scházet. Už teď nám běží i tři paralelní schůzky, což je na hraně kapacity. Dalším limitem je pro nás nedostatek mladších vedoucích,“ říká vedoucí skautského střediska Mafeking Brno Vilém Řiháček.

    Počty členů Junáka - českého skauta v Brně stále rostou Současné klubovny, kde se skauti ze Židenic schází, už nestačí nejen kapacitně, ale jsou tmavé, nezateplené a po letech intenzívního provozu na hranici životnosti. Členku střediska Míšu Foltýnovou proto napadlo, že by na přestavbu objektů, které má ve správě městská část, mohlo přispět město z takzvaného participativního rozpočtu. Skauti se přihlásili a uspěli. S více než dvěma tisíci hlasů se projekt „Mládežnické klubovny pod Bílou horou“ v anketě umístil jako čtvrtý a město ho podpoří částkou tři miliony korun.

    „Městská část pronajímá klubovny a další části areálu nejen skautům, ale i dalším volnočasovým spolkům jako je Orel, taneční spolky a podobně. Užitek z přestavby tak budou mít nejen skauti,“ říká Řiháček. „Budou strženy současné dožívající montované klubovny stojící na střeše zděné budovy sálu. Namísto nich budou postaveny nové stavby. Doplňkovými součástmi projektu je nové řešení přístupu po ocelových schodech a posílení elektrického kabelu,“ dodává Řiháček. Minulý týden skauti předali Magistrátu města Brna hotovou projektovou dokumentaci pro územní souhlas. Dokumentaci v hodnotě cca 70 tisíc korun skauti vypracovali dobrovolnicky a ušetřené prostředky tak mohou být investovány do samotné stavby.

    Skauting táhne
    Junák - český skaut (ilustrační foto Lukáš Fuchman)Junák - český skaut (ilustrační foto Romana Balcarová) Podobných příkladů jako je ten ze Židenic, kdy zájem o skautování převyšuje kapacity oddílů, je celá řada. „Před deseti lety bylo v Brně necelé dva tisíce skautů a skautek, letos je nás přes tři a půl tisíce. Rosteme nepřetržitě už víc než dekádu. Jako organizaci, která se věnuje výchově nás to samozřejmě těší. Zároveň si ale uvědomujeme, že nezvládáme všechny zájemce o skautování uspokojit a hledáme cesty, jak kapacity oddílů navýšit,“ říká předseda okresní rady Junáka – českého skauta Martin Hovorka.
    Brněnští skauti už v minulosti jednali s městem o možnosti nových prostor pro skautské klubovny. „I když se nám radnice i magistrát snaží vyjít vstříc, není to jednoduché. Zaprvé musí mít nějaký oddíl o klubovnu v nabízení lokalitě zájem a musí mít dostatek vedoucích, kteří by tam mohli působit. Zároveň se řada nabízených objektů neobejde bez větších investic, na které ovšem nemáme finanční prostředky,“ dodává Hovorka.
    V Brně aktuálně působí 83 skautských oddílů. Kromě kluboven brněnští skauti zvažují i nábor nových vedoucích, například z řad vysokoškoláků nebo rodičů.

    Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 12 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na více než 60 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa.

    www.skaut.cz

    Autor