Nad obcí Lbín na Teplicku leží jeden z mnoha kopců Českého středohoří. Jmenuje se Supí vrch.

    Není příliš známý, na mnohých mapách ho ani nenajdete. Dle místních ochránců přírody je ale lokalita krajinářsky i přírodně velmi cenná, zejména díky zachovanému biotopu skalní stepi, na kterém je dosud známo 22 ohrožených druhů vyšších rostlin. Proto se rozhodli využít možností programu NET4GAS Blíž přírodě a vybudovat zde naučnou stezku, která návštěvníky se všemi zajímavostmi Supího vrchu seznámí.

    Kosatec bezlistý, bělozářka liliovitá, koniklec luční a mnoho dalších vzácných rostlin lze potkat cestou na temeno Supího vrchu. Vyskytují se tu rostlinná společenstva kavylových skalních stepí, která jsou charakteristická pro jižní svahy vrchů vulkanického původu v Českém středohoří. Jarní měsíce jsou zde návštěvníkovi pastvou pro oko.

    Ze slavnostního otevření nové naučné stezky Supí vrch (foto ČSOP)Ale ani zvířena nezahálí. Vlastislav Vlačiha, tvůrce naučné stezky a předseda Českého svazu ochránců přírody Launensia, popisuje jednu ze svých posledních návštěv Supího vrchu takto: „Přivítal nás zpěv slavíků, přes pěšinu nejprve přeběhl krásně kovově modrý střevlík vrásčitý, pak se objevil slepýš a kolem vrcholu byli v nejlepším otakárci. Co se týká kytek, bylo to také jedno překvapení za druhým. Kosatce bezlisté už nevydržely a začaly kvést, naplno a hustě v koberci kvetou kavyly Ivanovy, a do květu se chystají třemdavy bílé. Je vidět, že příroda je tu samý klenot.“

    Třemdava bílá (foto ČSOP)Na zhruba půlkilometrové stezce lze potkat 4 informační panely. Jeden úvodní s obecnými informacemi o lokalitě na jejím začátku, ve vrcholové části pak dva zaměřené na přírodní hodnoty Supího vrchu. Stezka končí panoramatickou tabulí, prozrazující návštěvníkům, co vlastně z vrcholu Supího vrchu vidí. Nabízí se odtud trochu netradiční pohled na část Českého středohoří kolem nejvyšší hory Milešovky a údolí řeky Bíliny.

    Třetí tabule naučné stezky (foto ČSOP)Na naučnou stezku Supí vrch se návštěvník dostane od autobusové zastávky Bžany, Lbín, kde najde první z infopanelů. Jde o 93. lokalitu zpřístupněnou Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě, jehož prostřednictvím již třináctým rokem společnost NET4GAS podporuje projekty v oblasti ochrany přírody po celé České republice. V Ústeckém kraji ČSOP díky tomuto programu přiblížil veřejnosti již celkem šest zajímavých přírodních lokalit.


    ČSOP - logoČeský svaz ochránců přírody je spolek lidí, kteří mají rádi přírodu a chtějí ji aktivně chránit. V současné době máme téměř 7000 členů. Mezi námi jsou profesionální odborníci i nadšení dobrovolníci, dospělí i děti. Každý může pomoci. Máte rádi přírodu? Přidejte se k nám! Více informací naleznete na www.csop.cz.

    Společnost NET4GAS je spolehlivým a bezpečným provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v České republice a rozvíjí odpovědnou politiku ochrany životního prostředí s ohledem na současné a budoucí generace. Od toho se odvíjí nejen její odpovědné podnikání, ale také dlouhodobá strategie firemní filantropie realizovaná od roku 2007 v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Je dlouholetým generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody, se kterým se podílí na zpřístupnění přírodně cenných lokalit veřejnosti, a také celostátních přírodovědných soutěží Zlatý list a Ekologická olympiáda, které pořádá Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP. Více informací o programu a zpřístupněných lokalitách najdete na www.blizprirode.cz.


     

    Autoři