Ve středu 22. května propukl v areálu zámku Konopiště nedaleko Benešova Obrok 2019, setkání dospívajících a čerstvě dospělých skautů a skautek z celé České republiky.
Obrok jim přináší příležitost zúčastnit se zajímavých přednášek a workshopů, vyzkoušet adrenalinové, umělecké i duchovní aktivity, setkat se s významnými osobnostmi z různých oborů, pomoci v okolí a navázat přátelství s dalšími skauty z celé republiky.
Akci zahájil slavnostní ceremoniál, na němž účastníky pozdravil starosta Benešova Jaroslav Hlavnička a starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický. Zároveň se díky divadlu přenesli do samých počátků skautingu, akcí je totiž provází téma historie skautského hnutí u nás.
Středeční večer pak pokračoval koncerty, vystoupil například písničkář Voxel, který dokázal i notně promoklé publikum dostat do varu.
Vytrvalý déšť provázel i noc ve stanovém městečku a neustal ani během čtvrtečního dopoledne, kdy se polovina účastníků vydává pomáhat do Benešova a okolí v rámci takzvané Služby.
„My se chystáme uklízet břehy potoka. Když jsme si vybírali, kde chceme pomáhat, mysleli jsme, že budou třicítky a že se v tom potoce krásně ochladíme,” směje se Štěpán Filip z České Skalice.
Skauti se také pustí do pomoci na obnově lesa, budou hrát na kytary seniorům, připraví dětský den pro místní ZŠ, pomůžou v depu Posázavského Pacifiku nebo Technickým službám města Benešov.
Druhá polovina účastníků má možnost vyzkoušet si desítky aktivit, například biatlon, lukostřelbu, nízká i vysoká lana, dračí lodě, bitvu o hrad z banánových krabic nebo vodní pólo. „My milujeme vodu a těšíme se na něco nového. Je nám sice zima, ale nejsme z cukru, bude to určitě super!”neskrývají nadšení Michaela Dvořáková a Kateřina Králová, skautky z Pelhřimova, které se právě chystají na vodní aktivity.
Odpoledne se obě skupiny vymění, aby měli všichni šanci zapojit se do obou programů.
„Počasí nás zatím moc netěší, stále prší, ale náš program to neohrozilo, všechny služby se podařilo přesunout pod zastřešená místa a probíhají také všechny aktivity. Účastníci vypadají zatím spokojeně a nenechávají si zkazit náladu,” líčí koordinátorka programu Tereza Petrášová, a odjíždí na koloběžce sledovat, jak fungují jednotlivá stanoviště.
Mohlo by být ale hůř, jak vzpomíná pamětník devíti z desíti prozatím proběhlých Obroků, Jan Kotek. „Podobné počasí jsem zažil na Obroku už třikrát, nejhorší bylo v roce 2013 na Švihově, kdy byla akce napoprvé zrušena kvůli povodním, a náhradní termín také propršel.”
Setkání pokračuje až do neděle. V dalších dnech na skauty a skautky čeká také program zaměřený na osobnostní rozvoj, workshopy, velká bojovka, večerní koncerty i táboráky, besedy s pamětníky nebo přednášky zajímavých osobností. Na Obrok se jich za skauty chystá celá řada: například Radkin Honzák, Tomáš Šebek, Kateřina Šimáčková, Václav Marhoul, David Černý, Eliška Podzimková, Epos 257, generál Petr Pavel, Miroslav Bobek, Václav Moravec, Czechitas, Jarmila Štuková nebo Marek Hilšer. Na místě mohou účastníci navštívit také stany s programem společnosti Post Bellum nebo Skautského institutu.
V pátek večer a v sobotu dopoledne mají plnoletí účastníci Obroku prostor na to, aby se vydali k volbám do Evropského parlamentu. Nejbližší volební místnost je asi dva kilometry od areálu, ve vile Kaťuška.
V roce 2019 se koná jubilejní 10. ročník Obroku, jeho tematickou linkou je historie skautingu u nás, tak úzce spjatá s pohnutými osudy české kotliny. Účastníci tak v pěti dnech zažijí založení a rozkvět skautingu, zákazy nacisty a komunisty i obnovení jeho svobodného fungování po Sametové revoluci. Více než roční přípravy akce má na starosti velký dobrovolnický tým: chystá program, řeší logistiku, komunikaci, finance, registraci, bezpečnost nebo jednání s úřady.