Raduňský mokřad se soustavou tůní leží pár kilometrů jižně od Opavy. Ještě před 15 lety byste ho zde nenašli, nyní se zde nachází útočiště řady obojživelníků a dalších chráněných živočichů.

    Jak a proč Raduňský mokřad vznikl a jaké poklady zvířecí říše se tu ukrývají, objasňují nové infotabule a další prvky, které byly podpořeny z programu NET4GAS Blíž přírodě.

    Na severním okraji obce Raduň se sice nachází již po staletí soustava rybníků, současné intenzivní rybniční hospodaření však obojživelníkům neposkytuje vhodné podmínky k rozmnožování. Proto místní organizace Českého svazu ochránců přírody Ochránce ve spolupráci se spřízněnou firmou Semix odkoupila v sousedství rybníků 1,3 ha orné půdy, na nichž v roce 2004 vybudovala soustavu různě hlubokých a prostorově různorodých tůní.

    Chránění živočichové v lokalitě Raduňského mokřadu (z webu Blíž přírodě, printscreen)Při realizaci bylo dbáno na to, aby ornice kontaminovaná předchozí zemědělskou činností byla odstraněna a dno nádrží tvořilo pouze jílovité podloží. Díky tomu zde dnes najdeme bohatou populaci kuňky obecné a čolka velkého, tři druhy skokanů, rosničky a ropuchy. „Těší nás, že teď můžeme sledovat, jak jsme vytvořili čisté životní podmínky pro stovky až tisíce obojživelníků, plazů a bezobratlých,“ říká členka ČSOP Ochránce Marie Slabejová.

    Informační cedule upozorňující na výskyt chráněných živočichů v Raduňském mokřadu (foto ČSOP)Na lokalitě byly v minulosti umístěny i interpretační prvky, které ale již podlehly zubu času. Letos proto byly z programu NET4GAS Blíž přírodě vytvořeny nové. Vznikly dvě informační tabule, které se věnují zde žijícím druhům živočichů. Přidány byly i cedulky s QR kódy, které návštěvníky odkazují na webové stránky obsahující informace o hadnících, mrtvém dřevě a o broukovišti, které bylo také obnoveno.

    Na Raduňský mokřad se návštěvník dostane z náměstí v Raduni po žluté turistické značce (silnice 464 směr Opava), odkud po 1 km odbočí doprava na cestu přímo k tůním. Jde o 94. lokalitu zpřístupněnou Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Jeho prostřednictvím již třináctým rokem společnost NET4GAS podporuje projekty v oblasti ochrany přírody po celé České republice. V Moravskoslezském kraji ČSOP díky tomuto programu přiblížil veřejnosti celkem již patnáct zajímavých přírodních lokalit.


    ČSOP - logoČeský svaz ochránců přírody je spolek lidí, kteří mají rádi přírodu a chtějí ji aktivně chránit. V současné době máme téměř 7000 členů. Mezi námi jsou profesionální odborníci i nadšení dobrovolníci, dospělí i děti. Každý může pomoci. Máte rádi přírodu? Přidejte se k nám! Více informací naleznete na www.csop.cz.

    Společnost NET4GAS je spolehlivým a bezpečným provozovatelem přepravní soustavy pro zemní plyn v České republice a rozvíjí odpovědnou politiku ochrany životního prostředí s ohledem na současné a budoucí generace. Od toho se odvíjí nejen její odpovědné podnikání, ale také dlouhodobá strategie firemní filantropie realizovaná od roku 2007 v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Je dlouholetým generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody, se kterým se podílí na zpřístupnění přírodně cenných lokalit veřejnosti, a také celostátních přírodovědných soutěží Zlatý list a Ekologická olympiáda, které pořádá Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP. Více informací o programu a zpřístupněných lokalitách najdete na www.blizprirode.cz.


     

    Autoři