Během srpna a září díky Mezinárodní noci pro netopýry mohou lidé na více než 50 místech po celé České republice poznat zajímavý život létajících savců.

    Třiadvacátý ročník Mezinárodní noci pro netopýry se koná na řadě atraktivních lokalit, jako jsou hrady a zámky, jeskyně, staré štoly či městské parky. Připraveny jsou večerní vycházky do přírody, zábavné hry pro děti, přednášky i ukázky moderních výzkumných metod. Nebude chybět ani možnost zblízka si prohlédnout netopýry vyskytující se na dané lokalitě nebo ochočené trvale hendikepované jedince.

    „Netopýři se v Česku vyskytují nejen v lesích či ve volné krajině. Řada našich druhů žije v těsné blízkosti člověka. Často využívají půdy a sklepení historických budov, nalezneme je ale i v panelových a rodinných domech, v chatách a chalupách. Nevyhýbají se ani novostavbám. Je proto velmi důležité seznamovat širokou veřejnost se způsobem života a možnostmi nekonfliktního soužití s těmito pozoruhodnými živočichy. Každoročně konaná Mezinárodní noc pro netopýry je k tomu vynikající příležitostí,“ říká Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů, který je hlavním koordinátorem akce v ČR.

    „Mezinárodní noc pro netopýry se těší velkému ohlasu dětí i dospělých. Jedinečnou šanci prohlédnout si zblízka tajuplné noční tvory si u nás každoročně nenechají ujít tisíce návštěvníků. Pestrý program zajišťují členové naší organizace ve spolupráci s pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Národního památkového ústavu, muzeí, nevládních organizací a řadou dalších lid! í. Věříme, že tato setkání přispějí k lepší ochraně netopýrů, kteří s námi často bydlí pod jednou střechou,“ doplňuje Eva Cepáková z ČESON.

    „Všech 27 druhů našich netopýrů odborníci pravidelně monitorují na zimovištích či v letních koloniích. Základní údaje o jejich výskytu tedy máme. Netopýří noc pro nás ale představuje šanci ukázat veřejnosti, co pro ochranu těchto vzácných létajících savců děláme. Budeme rádi, když nás lidé upozorní, pokud netopýry někde objeví. Svá pozorování mohou zájemci zaznamenat i prostřednictvím mobilní aplikace BioLog. Záznamy se pak objeví v Nálezové databázi ochrany přírody, kterou provozujeme,“ komentuje zapojení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR do pořádaných akcí Karolína Šůlová.

    Seznam všech akcí najdou zájemci na webových stránkách www.ceson.org

    Stránky k aplikaci BioLog:
    http://biolog.nature.cz

    Autor