O Vánocích 2019 proběhlo další soutěžní kolo Živé zahrady (www.zivazahrada.cz).
Toto dlouhodobé pozorování divokých zvířat na zahradách odhalilo, že kromě kosa černého mizí ze zahrad další dříve běžný obyvatel – zvonek zelený. Počet zahrad, na kterých byl zvonek pozorován, se snížil od roku 2011 o cca 40 %.
Vánoční kolo Živé zahrady 2019 potvrdilo již dříve zveřejněnou informaci o tom, že nejběžnější zahradní pták – kos černý – již není nejběžnější. Před rokem 2018 se vyskytoval na cca 95 % zahrad, v zimě 2019 to však bylo pouze na 77 % a toto číslo potvrzují i předběžné výsledky ze zimy 2019. Statistiky Živé zahrady zaznamenaly i extrémně nízký výskyt zvonka zeleného. Byl pouze na 41 % zahrad. Zvonek přitom nepoklesl skokově tak, jako tomu bylo v roce 2018 u kosa, nýbrž jde o setrvalý pokles. V roce 2011 se vyskytoval na 68 % zahrad, o pět let později na 55 % a nyní už jen na 41 % zahrad. Nejběžnějším ptačím druhem, jehož výskyt se pohybuje kolem 90 zahrad ze sta, je sýkora koňadra.
Další kolo Živé zahrady, kterou organizuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP), proběhne o čtvrtém květnovém víkendu a bude tradičně zaměřené i na jiné druhy a skupiny živočichů, než jsou ptáci. Přihlášky zahrad do soutěže jsou ZDE. Zájemci o ptáky se však už brzo mohou zúčastnit druhého ročníku akce Ptačí hodinka, kterou ve dnech 10. až 12. ledna 2020 pořádá Česká společnost ornitologická www.ptacihodinka.birdlife.cz
Dlouhodobá pozorování přírody jednotnou metodikou v masovém měřítku, a tedy s využitím nadšené laické veřejnosti (občanská věda), běžně v celém světě přinášejí velmi zajímavá data. Program Živá zahrada poskytuje takové unikátní údaje o výskytech běžných živočišných druhů na zahradách už od roku 2004, kdy ho ČSOP odstartoval. Přitom občanská věda samozřejmě není primárním cílem Živé zahrady. Tím je podpora biodiverzity v našem nejbližším okolí a ve spolupráci s veřejností.
Přečtěte si také:
http://www.adam.cz/clanek-2019120021-ubyvaji-kosi-aneb-k-cemu-je-nam-jpsp-a-lsd.html