Skrytý život v památkách — výpravy za tajemstvím létajících savců mohou začít!

    Zajímá vás, kdo kromě bájných bytostí obývá starobylá sídla, historické pevnosti a tajuplná podzemí? Rádi cestujete a hrajete si? Navštivte webové stránky České společnosti pro ochranu netopýrů napude.sousednetopyr.cz a vydejte se virtuálně i ve skutečnosti na pozoruhodná místa České republiky, kde žijí netopýři!

    Vydejte se virtuálně i ve skutečnosti na pozoruhodná místa České republiky, kde žijí netopýři Netopýři a vrápenci využívají nejrůznější typy úkrytů v blízkosti člověka – prostorné půdy i štěrbiny ve střechách a na fasádách domů. Toto soužití však přináší netopýrům mnohá úskalí. Při rekonstrukcích domů zanikají místa jejich rozmnožování či zimování a někdy může dojít i k přímé likvidaci netopýrů. ČESON se proto dlouhodobě zaměřuje na přibližování jejich života a ochrany široké veřejnosti. V posledních letech také s využitím tzv. netopýří turistiky. Vydejte se virtuálně i ve skutečnosti na pozoruhodná místa České republiky, kde žijí netopýři (výstava Svitavy) „Naší snahou je oslovit i tu část veřejnosti, která se o téma netopýrů a jejich ochrany primárně nezajímá. Hledáme proto nové cesty, jak informace zprostředkovat. Již několik let se věnujeme propagaci netopýrů na hradech a zámcích, aktuálně chystáme spolupráci se správci dalších turisticky atraktivních lokalit, jako jsou zpřístupněná stará důlní díla či vojenské pevnosti“, vysvětluje Eva Cepáková, koordinátorka projektu Skrytý život v památkách.

    „Interaktivní mapa na našem webu přináší tipy na výlety do zajímavých míst, kde se mohou návštěvníci s netopýry blíže seznámit ve výkladu průvodců, s pomocí informačních cedulí nebo s využitím hravých pracovních listů pro děti. Na mapu, která v současnosti zahrnuje přes třicet lokalit, v letošním roce přibydou například hrady Landštejn a Lukov u Zlína, zámky Valeč a Libochovice, štoly v okolí Jílového u Prahy, důl Jeroným, ale i řada dalších míst včetně jeskyní. Od roku 2017 je v provozu úspěšná geocachingová série „S Drákulou v netopýřím světě“ a chystáme se zapojit i do další outdoorové hry, tzv. questingu“, přibližuje Cepáková.

    „K šíření povědomí o zajímavém životě netopýrů využíváme i další moderní přístupy a technologie. Na třech lokalitách poběží v turistické sezóně přímé videopřenosy z letních kolonií, nahlédnout do soukromí těchto pozoruhodných savců bude možné také online. Připravujeme rovněž natáčení krátkého vzdělávacího videa,“ doplňuje Dita Weinfurtová z ČESON.

    Projekt „Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců“ je realizován s finanční podporou SFŽP. Více informací na: napude.sousednetopyr.cz

    Eva Cepáková, Česká společnost pro ochranu netopýrů
    http://www.ceson.org

    Autoři