Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil rok 2020 Rokem orchidejí. Nejvíce jich v naší přírodě kvete právě v květnu.

    Lokality, na kterých rostou, patří u nás k nejohroženějším. ČSOP zve na vycházky za orchidejemi a vyhlašuje hned dvě orchidejové soutěže pro všechny milovníky přírody.

    Prstnatec Fuchsův (foto Jan Moravec)Prstnatec májový (foto Jan Moravec)V naší přírodě divoce roste přes šest desítek druhů orchidejí. Více než polovina z nich kvete právě v květnu. Třeba prstnatec májový. Jde o typickou květinu zachovalých mokřadních luk. Když má vhodné podmínky, dokáže vykvést klidně i uprostřed vesnice, jak dosvědčuje jedno z Míst pro přírodu, lokalit vykoupených Českým svazem ochránců přírody – Střelenská louka na Teplicku.Pětiprstka žežulník (foto Jan Moravec) Problém je, že podobná místa z naší krajiny neustále mizí. Jsou odvodňovány, zastavovány nebo zarůstají. Právě to představuje největší ohrožení pro všechny mokřadní orchideje.

    Vstavač pleťový (foto Jan Moravec)Vstavač vojenský (foto Jan Moravec)V květnu kvetou i všechny naše vstavače, které nalezneme naopak většinou na sušších místech. Jsou to rostliny pastvin či lesostepí, mají rády polostín, takže často se s nimi lze setkat třeba ve starých sadech nebo na okraji lesů. Vstavače mají pozoruhodné tvary květů, některé připomínají postavičky, jiné vojenskou přilbu (vstavač vojenský). Vstavač nachový má dokonce snad na každé kytce kvítky jiných tvarů a vzoru. Právě největší populaci této až metr vysoké orchideje lze spatřit na jiném Místě pro přírodu – Milské stráni na Rakovnicku. I tyto druhy doplácejí na úbytek vhodných stanovišť; velkým problémem je – či ještě nedávno bylo – třeba zalesňování hospodářsky nevyužitelných pozemků smrkem.

    Bradáček vejčitý (foto Jan Moravec) Hlístník hnízdák (foto Jan Moravec) Za orchidejemi se lze v květnu vydat i do lesů. Některé lesní druhy, jako je hnědý parazitický hlístník hnízdák, nenápadný zeleně kvetoucí bradáček vejčitý či krásná okrotice bílá, patří stále ještě k relativně běžným součástem naší květeny a lze se s nimi při troše štěstí setkat leckde po republice.

    Jelikož se už uvolnila karanténní opatření, můžete se za orchidejemi vydat i se zasvěcenými průvodci z řad ČSOP. První Setkání s orchidejemi jsou připravena již tento víkend (16.–17. 5.) na Radouň nedaleko Štětí, kde je bohatá populace vstavače vojenského, a na Zahrady pod Hájem v Bílých Karpatech, oblasti orchidejemi proslavené po celé republice. Podrobnosti najdete v průběžně aktualizovaném seznamu vycházek na www.csop.cz.

    Při návštěvě orchidejových lokalit – ať již na ně vyrazíte sami či s průvodcem – omezte prosím pohyb po lokalitách na nezbytné minimum. Leckde jsou orchideje vidět i přímo z cesty. Pro orchideje je typické, že kvete jen menší část rostlin, většina je nekvetoucích, zejména v louce snadno přehlédnutelných, a tedy náchylných ke zničení podupáním. Při fotografování si, prosíme, ke kytkám nelehejte. Protože orchideje patří mezi zvláště chráněné druhy, je přísně zakázáno je trhat nebo jakkoli poškozovat.

    Český svaz ochránců přírody zároveň vyhlašuje dvě soutěže pro milovníky přírody s tvůrčími sklony. Máte-li nadání výtvarné, můžete se pustit do kreslení orchidejí. Vládnete-li lépe slovem, popište své nejzajímavější setkání s orchidejemi. Obě soutěže se týkají pouze druhů volně rostoucích v Evropě (tedy žádné tropy, žádné skleníky botanických zahrad…) a uzávěrku mají v polovině srpna. Bližší informace k nim taktéž naleznete na www.csop.cz. .

    Český svaz ochránců přírody je zapojený do mezinárodního projektu LIFEorchids, jehož cílem je právě ochrana orchidejí a jejich lokalit. Více o projektu (zatím pouze v italštině) lze nalézt na www.lifeorchids.eu.


    Rok 2020 vyhlásil Český svaz ochránců přírody jako Rok orchidejí. Cílem je upozornit veřejnost na tyto zajímavé druhy rostlin a zejména na způsoby jejich ochrany. Orchideje jsou pozoruhodné nejen svým jedinečným vzhledem, ale i zajímavými životními strategiemi. Krom toho, orchideje jsou tzv. „deštníkovými druhy“, rostou většinou na zachovalých stanovištích, kde se vyskytuje i řada dalších, méně nápadných vzácných rostlin a živočichů. Ochranou orchidejí tak pomáháme zachování i těchto druhů.


     

    Autoři