V neobvyklém termínu a netradičně ve dvou dnech, 30. září a 1. října, se letos uskuteční sbírková akce Český den proti rakovině (ČDPR).

    Pionýr se do sbírkové akce Český den proti rakovině pravidelně zapojuje od roku 2007 (foto Pionýr)

    Pionýr je už od roku 2007 partnerem sbírky, a tak děti s vedoucími samozřejmě i tentokrát vyrazí do ulic pomáhat prodejem symbolických žlutých kvítků měsíčku lékařského.

    Pionýr se do sbírkové akce Český den proti rakovině pravidelně zapojuje od roku 2007 (foto Pionýr)Pionýr se do sbírkové akce Český den proti rakovině pravidelně zapojuje od roku 2007 (foto Pionýr)Sedmnáct milionů – a stále přidáváme!
    Od roku 2007 nevynechal Pionýr jediný rok zapojení do této sbírky. Za ta léta pionýrští dobrovolníci vybrali již více než 17 000 000 Kč na činnost Ligy proti rakovině Praha, která zahrnuje například prevenci, výzkum, vybavování onkologických center a snahu o celkové zlepšování života pacientů.

    Pionýr se do sbírkové akce Český den proti rakovině pravidelně zapojuje od roku 2007 (foto Pionýr)Letošní sbírka je tematicky zaměřena hlavně na nádory ledvin a močového měchýře. Nejjednodušší je přispět přímo u sběračů do pokladních vaků a získat tak žlutý kvítek. Pro ty, kdo z jakéhokoli důvodu nemohou nebo nechtějí tuto možnost využít, je tu i varianta DMS. Jak ji poslat, se dozvíte na webu: denprotirakovine.cz/dms

    Pionýr se do sbírkové akce Český den proti rakovině pravidelně zapojuje od roku 2007 (foto Pionýr)A jaká bude účast ve srovnání s obvyklými ročníky sbírky? „Smekám před všemi našimi sběrači. I když je situace taková, jaká je, a sbírka je v nezvyklém termínu, počet zapojených pionýrských skupin je jen o něco menší než v minulých letech. Pionýři ve žlutých tričkách tak budou kvítky nabízet na zhruba šesti desítkách míst po celé republice. Výzva je to ovšem pro všechny i na dalších místech, jistě platí: Prosím, potkáte-li sběrače ČDPR, přispějte,“ doplňuje předseda Pionýra Martin Bělohlávek.

    Pionýr se do sbírkové akce Český den proti rakovině pravidelně zapojuje od roku 2007 (foto Pionýr)Pomáháním proti lhostejnosti

    Pro zúčastněné děti či mladé lidi, obzvlášť pro nováčky, je prodej kytiček často ohromně silným zážitkem, tím spíš, když se s nimi někteří přispívající podělí o příběhy a zkušenosti s rakovinou ve svých rodinách. Zapojení Pionýra do ČDPR ale není zdaleka jediným způsobem naplňování pionýrského ideálu Pomoc.

    Pionýr se do sbírkové akce Český den proti rakovině pravidelně zapojuje od roku 2007 (foto Pionýr)Kromě mnoha místních aktivit, ať už jde o ty tradiční, nebo například ty, jež vyplynuly na jaře z epidemické situace (jako výroba a distribuce roušek či štítů, doučování dětí, které nechodily do školy, anebo pomoc seniorům s nákupy a dalšími potřebami), jsou i další velké společné projekty, do kterých se pionýři zapojují.

    Pionýr slaví třicet let od obnovení své samostatné činnosti (2020)Například v polovině října (15. až 18. 10.) to bude dobrovolnický projekt 72 hodin, který zastřešuje Česká rada dětí a mládeže. Pionýrské skupiny a oddíly se do něj přihlašují s dílčími aktivitami, které pomáhají přírodě, potřebným lidem nebo vylepšují život v jejich okolí.

    Autoři