Ve čtvrtek 8. dubna si opět připomeneme Mezinárodní den Romů. Jeho oslavy v režii Ara Art proběhnou již podruhé online.
Společnost Ara Art pořádá oslavy Mezinárodního dne Romů (MDR) letos už posedmé, tentokrát s tématem Držíme spolu – L´ikeras peha. V loňském roce přišel nejvýznamnější romský svátek v době, kdy jsme v souvislosti s tehdy čerstvě nastupující pandemií poprvé zažívali uzávěru veřejného života. Tehdy jsme věřili, že se „živě“ sejdeme nejpozději na podzim a pokud ne, tak že si o to více užijeme oslavy a další kulturní akce nejpozději v následující sezóně.
Ukázalo se však, že taková míra optimismu nebyla na místě.
A tak je letos v plánu již druhý ročník oslav MDR, u nějž přivítáme diváky v pohodlí jejich domovů u obrazovek a monitorů.
Na každý ze tří dnů oslav je přichystán slavnostní večer s jedním pozvaným hudebním hostem (respektive kapelou). Nebude se však jen hrát a zpívat, ale trochu netradičně se bude i hodně povídat. „Na letošek jsme připravili sérii tří koncertních talk show. Vše jsme naplánovali tak, aby oslavy mohly proběhnout, ale abychom zároveň byli schopni dodržet přísně nastavená bezpečnostní opatření. Proto jsme změnili formát a dramaticky omezili počet vystupujících i členů realizačního týmu,“ vysvětluje David Tišer, ředitel organizace Ara Art a režisér všech tří slavnostních večerů i jejich online přenosů.
Ve středu 7. dubna si tak diváci užijí koncert a povídání se členy hudebního uskupení Lače Manuša – s frontmanem, zakladatelem a skvělým gypsyjazzovým kytaristou Tiborem Židou a se zpěvačkou Pavlínou Matiovou. Na den hlavního svátku, tedy čtvrtek 8. dubna, je naplánováno vystoupení kapely Bachtale Apsa, jejíž nejvýraznější postavou je dnes již proslulý romský akordeonista Mário Bihári.
Kromě muzikantů se však diváci mohou těšit také na zvláštní „hostku“ (slovo bylo opatřeno uvozovkami při editaci, pozn. red.), kterou bude dlouholetá přítelkyně a umělecká spolupracovnice Mária Biháriho Bára Hrzánová. V pátek 9. dubna se pak série slavnostních online večerů zakončí vystoupením oblíbené zábavové kapely Pefek Band. Každým z večerů provede diváky zkušený moderátor, a především také skvělý muzikant Vojta Lavička, kterého podpoří Claudie Laburdová. „Vstup do prostoru, odkud se bude vysílat, bude povolen pouze s negativním testem, který na naše náklady provede zdravotnický personál přímo před vstupem do divadla. Testovat budeme samozřejmě každý den znovu. Spolu s dodržováním zásady tří R tak chceme eliminovat případné riziko přenosu viru,“ vysvětluje David Tišer.
Vedle hlavních večerů jsou pro diváky jako doprovodný program připraveny na středu a čtvrtek také dvě nehudební akce. Ve středu 7. dubna proběhne od 18 hodin také debata o romské literatuře, kterou zaštiťuje nakladatelství Kher, jež do debaty vyslalo svou redaktorku Lenku Jandákovou a jednu ze svých kmenových autorek Stanislavu Ondovou. Ve čtvrtek 8. dubna pak od 17 hodin bude pro diváky MDR online připravena kuchařská show romského módního návrháře, výtvarníka a kuchaře, který v loňském roce zazářil v televizní reality show Master Chef, Pavla Berkyho. Jeho vystoupení bude přenášeno vedle facebookové stránky Ara Art také na profilu Romsko-české dobroty, který sleduje bezmála sedm desítek tisíc lidí.
„Samozřejmě, že bychom mnohem raději slavili náš svátek tak, jak jsme zvyklí – zpěvem, hudbou a tancem ve velké společnosti lidí. Nechceme ale jen plakat nad tím, že to nejde, raději budeme aktivně hledat všechny možné cesty, jak být spolu a vzájemně se podpořit. Věříme, že právě teď je čas, kdy všichni musíme držet spolu a táhnout za jeden provaz. Když to uděláme, můžou tyto online oslavy být opravdu poslední a na všech dalších se už uvidíme osobně,“ dodává David Tišer.
Mezinárodní den Romů
Oslavy Mezinárodního dne Romů na celém světě připadají na 8. dubna. Ačkoli byl Mezinárodní den Romů stanoven už v roce 1971, slaví se teprve od roku 1990. Jedním z cílů oslav, které od roku 2015 pořádá Ara Art, z.s., je dostat do povědomí široké veřejnosti romskou kulturu a problémy, kterým ve 21. století Romové čelí.
Zařadil: -maj-