Zlaté šípy se už od září potulují v rámci svého celoročního bodování po různých planetách. Přistanou tam a pak zase onde.
Zní to jako chaos, ale vše má pevný letecký řád. Důkladné prozkoumání každé planety a přesun na novou trvá vždy rovné dva měsíce. První přistání proběhlo v září na bojové planetě Áres 45. Bylo spojeno s potyčkami a bojůvkami v městském parku a s šifrovací hrou.
Brzy nato doba přinesla potřebu přizpůsobit se nové situaci. Velký společný meziplanetární koráb se rozpadl na desítky malých rodinných vesmírných lodí. Od této chvíle jsme začali s železnou pravidelností střídat týdny s online družinovkami ve virtuální klubovně s týdny naplněnými aktivitami venku.
Ale to už jsme se blížili k planetě jménem Fabula. Byla osídlena pohádkovými bytostmi, v rámci dobrých vztahů jsme pro ně natočili videa, ve kterých hráli hlavní roli šotci z našeho letního tábora.
Také jsme se dokázali vzorně postarat o skřítky Fabuláčky, které bylo třeba vyhledat a poskytnout jim doma veškerou péči. V praxi šlo o návštěvu 15 schránek, ukrytých na kopcích kolem Valmezu a Rožnova. Z úkrytu si ti šťastnější vyzvedli dřevěného skřítka, ostatní jeho fotografii. Šípáci se do této činnosti pustili s vervou, o čemž svědčila i závěrečná statistika: 61 hledačů dohromady navštívilo 530 míst a zdolalo skoro osmkrát výšku Mt. Everestu. Během pobytu na Fabule vysílali oddíloví vedoucí a instruktoři nedělní večerníčky, určené členům.
S novým rokem se v našem hledáčku objevilo nové vesmírné těleso, které mělo tvar donutu. Atlas galaxie hovořil jasně: planeta Papat, plná dobrot a jídla! S přistáním jsme neváhali ani chvíli. Oddílové rodinky záhy kuchtily ve sněhu na ohni své obědy, mnozí pekli dort a jiné laskominy podle online návodů, proběhla pátrací městská hra s názvem Mise Papat. V lese za městem byl zřízen noční Lesní bar, ke kterému vedla dobrodružná cesta po odrazkách. V baru jsme si mohli nabídnout kterýkoliv z nápojů v něm uložených a zároveň bylo třeba zanechat tam své originální pití, pro tuto příležitost namíchané.
Je březen a na radaru už bliká další objekt, tentokrát zelené barvy. Planeta Botana, přírodní ráj plný života. Při chůzi po planetě jsme se se zapnutými stopaři v mobilech pohybovali tak, aby naše kroky vykreslily v terénu tvar rostliny (za inspiraci děkujeme tomíkům z Otrokovic!). V současnosti soutěžíme, kdo vypěstuje nejvyšší fazoli, chystáme se rituálně přivítat jaro, pustit se do fotografování herbářů rostlin…
Jak vidno, snažíme se nezahálet a udržovat všechny v aktivitě – sebe, děti i rodiče.
Více obrázků a textu naleznete na webových stránkách zlatesipy.tomici.cz
Jiří Krajča – Tetřev