Člověk v tísni dodává humanitární pomoc na východní Ukrajinu, kde se nyní vedou nejtěžší boje

    Ruská invaze na Ukrajinu se nyní soustředí na východní část země. Zde lidé v dnešních dnech nejvíce trpí kvůli prudkým bojůmK nejzasaženějším místům patří Luhanská, Doněcká a Charkovská oblast, kde se humanitární situace statisíců lidí neustále zhoršuje. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) uvádí, že téměř 45% ze všech potvrzených obětí na Ukrajině bylo zaznamenáno právě v Doněcké a Luhanské oblasti.

    Podle UNICEF více než sedm týdnů intenzivních bojů na Ukrajině zdevastovalo plynové, vodovodní a elektrické sítě, takže na východě země zůstalo bez přístupu k nezávadné vodě 1.4 milionu lidí. Celkově více než 6 milionů lidí na Ukrajině denně bojuje o přístup k pitné vodě, jedné z nejzákladnějších lidských potřeb.

    Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bylo k 12. dubnu téměř 96 000 lidí ve 30 osadách ve východních oblastech bez elektřiny, zatímco dodávky vody byly zcela přerušeny v Popasně, Rubizně a Severodoněcku. Od začátku války bylo jen na východě Ukrajiny zaznamenáno nejméně 20 jednotlivých případů poškození vodohospodářské infrastruktury, uvádí OSN.

    „V místech, jako je Severodoněck nebo Izium, jsou civilní oblasti opakovaně zasaženy ostřelováním. Neustálé bojové akce brání lidem v bezpečné evakuaci nebo alespoň v zajištění základních potravin a hygienických potřeb. Mnoho lidí zůstává schováno ve svých domech a sklepích,“ říká Petr Drbohlav, regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán.

    99 % seniorů nemá v plánu odejít

    Starší lidé jsou obzvláště zranitelní. Mnohdy jsou ignorováni a ponecháni, aby se o své přežití postarali sami. Ještě před ruskou invazí byla třetina Ukrajinců, kteří se ocitli v pasti probíhajícího konfliktu na východě Ukrajiny a nutně potřebovali pomoc, starší 60 let, což z této situace činilo „nejstarší“ humanitární krizi na světě.

    Průzkum, který na začátku března provedla organizace HelpAge International – dlouhodobý partner Člověka v tísni na Ukrajině – zjistil, že 99 % starších lidí v Doněcké a Luhanské oblasti nemá v plánu odejít. Pro mnohé z nich je odchod kvůli potížím s pohybem nemožný, mnozí nemají v blízkosti rodinu, která by jim pomohla, a většina z nich se ani nemůže dostat do místních center, aby požádala o pomoc.

    Organizace HelpAge upozorňuje, že starší lidé často zůstávají v době probíhajících bojů doma, protože nechtějí být přítěží, chtějí chránit své domovy nebo se už mnohokrát stěhovali a znovu nechtějí. „Největší obavy panují z toho, že s dalšími boji zůstane více starších lidí opuštěných, izolovaných. Budou naléhavě potřebovat jídlo, vodu a zdravotní a psychickou podporu,“ říká Petr Drbohlav.

    Pomoc Člověka v tísni dorazila na střední a východní Ukrajinu

    Člověk v tísni pokračuje v podpoře lidí na východní Ukrajině, stejně jako to dělá nepřetržitě od roku 2014. Většina humanitární pomoci je dodávána vlaky z České republiky do Dněpru. Dál na východ pomoc pokračuje nákladními auty nebo dodávkami, někdy v rámci konvojů organizovaných OSN. Místní partneři, jako je Právo na ochranu, ukrajinský Červeného kříž a další, ji distribuují nejvíce ohroženým lidem.

    Jen za uplynulý týden Člověk v tísni dopravil dva kamiony plné humanitární pomoci do Záporožské oblasti, další dva do Doněcké oblasti, dva do Charkova a dva kamiony dorazily do Sumské oblasti. Kromě toho tři kamiony naplněné pětilitrovými lahvemi s vodou pro Mykolajiv zajistily pitnou vodu pro 6930 lidí. Do Luhanské oblasti jsme dopravili hygienické potřeby a potraviny. Pokračovali jsme také v distribuci peněžní pomoci. Několik vlaků s humanitární pomocí přijelo také do Kyjeva. „Humanitární pomoc z těchto vlaků se prostřednictvím naší partnerské organizace dostala do Bucha, Irpinu nebo Černihova, tedy do míst, která byla dlouhé týdny obléhána,“ poznamenává Petr Drbohlav.

    Denně se do země vrací 30 000 Ukrajinců

    Podle OSN potřebuje na Ukrajině humanitární pomoc 12 milionů lidí. Počet lidí, kteří byli v důsledku probíhajících bojů opustili svůj domov překročil hranici 12 milionů. Více než 4,9 milionu lidí překročilo mezinárodní hranice a nejméně 7,1 milionu s skrývá uvnitř země. Značný počet lidí se také vrací na Ukrajinu. Podle OSN se každý den vrací 30 000 Ukrajinců. Celkově se od invaze na Ukrajinu vrátilo již více než 870 000 lidí.

    Autor