Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 26. května 2022 devět svých tradičních, výročních ocenění lidem, kteří významně podporují mimoškolní práci s dětmi a mládeží. Laureáty Ceny Přístav 2022 jsou: vedoucí redaktor a dramaturg pořadu Zprávičky České televize Petr Kopecký, senátor, lékař a pedagog Lumír Kantor, poslanec PS PČR Marek Výborný, senátor a místostarosta města Krásná Lípa Zbyněk Linhart, ředitel ZŠ a MŠ Mladá Boleslav a člen zastupitelstva Mladé Boleslavi Tomáš Suchý, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, starosta města Úštěk Jan Mazíni, starosta městyse Jince Josef Hála a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Cena Přístav je symbolickým výrazem uznání představitelům veřejné správy a samosprávy – často na lokální či regionální úrovni – ale také společnostem či jednotlivcům za jejich přínos k rozvoji mimoškolní práce s dětmi a mládeží. Cena má podobu ručně broušené karafy ve tvaru majáku s motivy vycházejícími z loga ČRDM. Jeden každý kus je vlastně originálem, neboť se od sebe odlišují drobnostmi ve zpracování. Spodní část karafy navíc zdobí emotivní tematické poselství.
Zhruba tříhodinové setkání zástupců ČRDM s laureáty se odehrálo na zahradě a ve vile Impact Hub na pražských Vinohradech. Předávání samotného ocenění mělo podobu zahradní slavnosti a probíhalo v příjemné atmosféře, jež se nesla tak trochu i v lehce nostalgickém duchu první republiky.
To ostatně dokreslovala nejen živá hudba, ale svým stylovým, dobovým oblečením i mnozí a mnohé z pozvaných. Význam události navíc podtrhla přítomnost skauta Petra Gazdíka, ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Pan ministr předal všem laureátům, případně jejich zástupcům, ceny osobně. Mimochodem, i on sám je nositelem Ceny Přístav za rok 2008, na což organizátoři spolu s ním osobitým způsobem poukázali.
„Cenu Přístav jsem vnímal jako jakési dovršení toho, že ta cesta byla správná a že jít po ní stojí za to. Kromě těch úžasných hvězdných obloh na skautském táboře, úžasných přátelství, která zažijete, vám někdo dal najevo, že si toho strašně váží. A to vám pak dá impuls: to, co děláte, má smysl. No, a tak se od té doby nějak rvu…“ zavzpomínal Petr Gazdík.
A co říkají na svá ocenění někteří jejich namátkou vybraní čerství držitelé?
„Cena Přístav České rady dětí a mládeže znamená pro mě i celý tým pořadu Zprávičky velké zadostiučinění. Dětské organizace, které se snažíme už devět let zviditelnit, totiž nejlépe znají a chápou úskalí naší práce. A to je každodenní snaha zaujmout, informovat a inspirovat dětské publikum, ale přitom se pohybovat v bezpečném prostoru, neztratit důvěru dětí ani rodičů a udržet krok s vývojem technologií. Myslím, že nás spojuje přesvědčení, že naše práce s dětmi a pro děti má přes mnoho úskalí smysl i pozitivní vliv,“ podotkl Petr Kopecký, nominovaný organizacemi Junák – český skaut, Asociace TOM a Pionýr.
„Dlouhodobě významně pomáhá při propagaci práce organizací neformálního vzdělávání, poskytovaného organizacemi dětí a mládeže. Jen stěží bychom našli dětský nebo mládežnický spolek, který nedostal prostor v pořadu Zprávičky České televize. Citlivým způsobem přináší na obrazovky poznání, že v řadě dětských a mládežnických organizací nejde jen o „náplň volného času“, ale o skutečnou výchovnou a vzdělávací práci na formování a osobnostním růstu dítěte,“ lze se mj. dočíst v jeho nominaci.
„Volnočasová práce s dětmi a mládeží plní nezastupitelnou roli v naší společnosti. Zvláště dnes, kdy čelíme mnoha ne vždy radostným výzvám, je zřejmé, že vedení dětí k úctě k základním hodnotám pravdy, svobody a demokracie je velkým úkolem nejen rodičů, ale všech, kteří se dětem a mládeži věnují. Ať již na úrovni místní u nás v Heřmanově Městci, na úrovni profesní jako ředitel gymnázia nebo dnes jako poslanec jsem se snažil a snažím vytvářet pro tyto organizace co nejpříznivější podmínky. Děkuji ČRDM za Cenu Přístav. Politik se většinou dočká rekcí negativních, o to více si nominace i ocenění vážím. A díky všem, kteří s dětmi a mládeží často nezištně a dobrovolně pracují. Máte můj velký respekt!“ Těmito slovy reagoval na své ocenění Marek Výborný, navržený organizacemi Junák – český skaut, středisko Leknín Heřmanův Městec, z. s., Asociace turistických oddílů mládeže ČR a Altus, z. s.
Nominující si ho vybrali mj. i proto, že „je dlouholetým aktivním členem skautské organizace střediska Leknín Heřmanův Městec. Vnímá a pečlivě prosazuje vzdělávání a školství jako prioritní investici do budoucna. Je vzácným příkladem pro mladé aktivní lidi, kteří v něm najdou skvělou inspiraci pro prosazování občansky odpovědných postojů.“
V zastoupení Marka Výborného převzal ocenění Lumír Kantor, další z laureátů.
On sám za sebe pak pohovořil o vzorech, jež ho provázely – a provázejí – životem: „Já o těch vzorech mluvím rád, protože si myslím, že pro mladé lidi jsou vzory úplně kruciální. A zjišťuji tím víc, čím jsem starší, že ty vzory jsou důležité a kruciální i pro nás starší. A musím říct jednoznačně, že na začátku byl (u mne) skauting jako idea, takové to moje motto, že člověk jenom svou prací vrací to, co dostal v mládí a v dětství. A kruh se uzavírá. Protože člověk pořád dostává nové a nové impulsy, a pořád je tedy musí vracet. To jsou slova Rudolfa Plajnera, náčelníka skautů v šedesátých, sedmdesátých letech.“ Lumír Kantor jmenoval mezi svými celoživotními vzory Alberta Schweitzera, Henryho Davida Thoreaua – a svého otce. Z vrstevníků pak Stanislava Balíka či Václava Havla. Jak dodal, v současnosti jsou pro něj zásadní inspirací jeho děti a jeho žena.
Pionýr, z. s. – Jihomoravská krajská organizace Pionýra; Jihomoravská rada dětí a mládeže, z. s. a Hnutí Brontosaurus zase zohlednili při své nominaci Jana Grolicha kromě dalšího také to, že po jeho nástupu do funkce hejtmana se podařilo podepsat memoranda o spolupráci mezi krajem a dětskými organizacemi, a tím se odstartovala i možnost víceletého financování aktivit spolků. „Jistota zajištění financí na delší období než 1 rok je velkou pomocí v rozvoji dětských spolků, vnímáme to rovněž jako velký projev důvěry, které si vážíme.“ Nominace dále zmiňovala že z postu hejtmana podporuje výstavby nových kluboven na menších obcích, aktivně podporuje krajinná opatření a také ocenění lidí, kteří se snaží naše okolí připravit na klimatickou změnu. Díky panu hejtmanovi se zvýšil tlak i finanční pomoc na boj se suchem, což je jedno z důležitých témat našich spolků.
„Moc si toho vážím. Ta cena není jenom pro mě, ale i pro ostatní kolegy na kraji. Nám prostě přijde podpora těch, co pracují s dětmi a mladými lidmi, normální. A hlavně to má smysl. Díky!“ okomentoval své ocenění Jan Grolich ve vzkazu tlumočeném zástupkyní nominujících organizací Pavlou Pokornou z Pionýra.
Cenu Přístav udělovala Česká rada dětí a mládeže (po dvouleté pauze) v pořadí již podevatenácté. Nositeli Ceny Přístav se až doposud (bez letošních laureátů) stalo sto lidí a deset firem; kromě toho bylo uděleno ještě 16 mimořádných ocenění.
„Těší mě, kolik výrazných osobností za těch devatenáct let tuto cenu obdrželo, a že i v jejich životopisech má své místo. Nebo když mi někteří ocenění s radostí připomenou – třeba ve sněmovně nebo v Senátu – že cenu mají,“ říká předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. A pokračuje: „A jsem moc rád, že laureáti Ceny Přístav jsou ochotní pomáhat našemu sektoru i léta poté, co odešli z pozice, za kterou ji získali. Zkrátka přízeň oceněných přetrvává na věky, ostatně jako přístavy na mořích a řekách.“
Více informací o Ceně Přístav lze nalézt na projektovém webu ČRDM: http://pristav.crdm.cz/rocniky/2022/
Zařadil: -maj-