Filmově-diskuzní platforma Kinolab ve spolupráci s digitálně-právní organizací IuRe/Digitální svobody představí veřejnosti středometrážní film Digitální disidenti. Je o lidech, podle kterých by používání digitálních technologií nemělo být podmínkou pro fungování ve společnosti. Premiéru měl film 27. dubna na olomouckém filmovém festivalu AFO, o den později v pražském Kině Pilotů.
Film vznikl v minulém roce během příprav Big Brother Film Festivalu, který se týkal ochrany soukromí. „Řada lidí nevyužívá některé digitální technologie právě z důvodu ochrany soukromí, jiní je nevyužívají proto, že je zkrátka nepotřebují, či je neumí ovládat. Skupina lidí nevyužívající digitální technologie je neuvěřitelně pestrá, jak z hlediska vzdělání, tak z hlediska věku. Zjistili jsme však, že o ní není žádný film, a rozhodli jsme se to změnit,“ vysvětluje Hynek Trojánek z IuRe/Digitální svobody, co předcházelo vzniku filmu, čerstvě oceněného na festivalu Prague International Film Awards.
Samotné režie filmu se ujala Barbora Johansson z platformy Kinolab, která dodává: „Film poukazuje na lidi, kteří nechtějí podlehnout celospolečenskému tlaku využívat digitální technologie, ale přesto chtějí být plnohodnotnou součástí společnosti. Nikdy bychom totiž jako občané neměli přijít o možnost se svobodně rozhodovat, ať už v jakémkoli směru. Stejně tak bychom neměli zapomínat o tuto svobodu průběžně pečovat.“
Barbora Johansson i Hynek Trojánek se ve filmu objeví i jako samotné postavy. „Neměli jsme to v plánu, ale během vývoje filmu jsme zjistili, že lidé s kritickým přístupem k digitálním technologiím o svých postojích nechtějí příliš veřejně mluvit. I proto je film nakonec poskládaný z lidí, kteří mají svůj postoj k technologiím poměrně jasně zformulovaný a stojí si za ním,“ upřesňuje Hynek Trojánek.
Vedle samotných autorů filmu, kteří mluví o tom, proč nepoužívají chytrý telefon či proč nedávají fotky svých dětí na sociální sítě, promluví ve filmu také třeba kavárník a tvůrce analogových kulturních projektů ve veřejném prostoru Ondřej Kobza či divadelní režisérka Zuzana Burianová. Že stát může být digitalizovaný, ale zároveň vstřícný k občanům, kteří digitálním technologiím neholdují, vysvětluje ve filmu podnikatel v e-platbách Pepe Rafaj. Osobními příběhy, a tedy celým filmem pak provází sociolog Petr Lupač, který se dlouhodobě věnuje digitální propasti a digitálnímu vyloučení: společenským procesům, při kterých lidé bez digitálních technologií „vypadávají“ ze společnosti.
Po dubnových premiérách zpřístupnily IuRe/Digitální svobody a Kinolab film k živým projekcím a diskuzím po celém Česku.
„V IuRe/Digitální svobody se na legislativním poli věnujeme právu na analog, aktuálně třeba tomu, aby bylo možné vymáhat právo platit hotovostí, kterou řada lidí i přes možnost platit kartou upřednostňuje. S obavami též sledujeme příští rok, kdy bude každý živnostník i každý, kdo se někam přihlásí pomocí své Identity občana, muset používat datovou schránku. Tu přitom aktuálně používá jen každý desátý.
Věříme, že právě pro diskuze nad tím, nakolik by měli být občané nuceni do využívání digitálních technologií, je film dobrou rozbuškou,“ nastiňuje budoucí osud filmu Hynek Trojánek. „Naše pražská premiéra je již zaplněná, další projekce plánujeme po kavárnách a dalších komunitních prostorech, film je však vhodný i pro konference a další akce tematicky se věnující digitalizaci. Neváhejte se ozvat,“ uzavírá Hynek Trojánek.
Stránky filmu: https://kinolab.cz/program/digitalni-disidenti
Zařadil: -maj-