Celkem 60 dobrovolníků z devíti evropských zemí se v srpnu zapojilo do obnovy šumavských rašelinišť v rámci projektu Hra o klima. S návratem mokřadů pomáhali v okolí Stožce.
Mladí dobrovolníci, většinou studenti, během týdne postavili 11 nových mokřadních hrázek na odvodňovacích kanálech v říční nivě Teplé Vltavy v národní parku Šumava. Ty staré a umělé odtokové kanály na rašeliništích zahrazovali a zasypávali. Díky tomu se zvýší podzemní hladina vody v šumavských lesích a obnoví se i původní rašelinotvorné procesy.
„V České republice zmizelo v důsledku odvodňování a meliorací téměř milion hektarů mokřadů, což je rozlohou ekvivalentem 14 národních parků Šumava. Tímto zásahem jsme razantně omezili důležité ekosystémové služby, které nám mokřady přináší. Patří mezi ně uchovávání zásob vody v krajině, podpora vodního koloběhu, ochlazování krajiny skrze výpar nebo třeba ukládání uhlíku v rašeliništích. Z tohoto důvodu je co nejrychlejší obnova mokřadů velice důležitá,“ řekl Lukáš Linhart ze Správy národního parku Šumava a dodal, že v rámci projektu mají za cíl revitalizaci 2 tisíc hektarů.
Celý článek si můžete přečíst na serveru Novinky.cz:
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-dobrovolnici-obnovuji-mokrady-na-sumave-40407871