Veškerý hmyz tvoří více než polovinu všech organismů žijících na zemi. Je to říše plná důmyslných strategií, fascinujících proměn i neobyčejných výkonů.
Údiv vzbuzují třeba včely a jejich výjimečné navigační schopnosti. Včelí dělnice sbírají pyl z květů, které jsou od úlu vzdálené až deset kilometrů. To je pro srovnání stejně daleko, jako kdyby člověk vyrazil z Prahy do Paříže bez mapy. Během jednoho takového výletu včela navštíví zhruba stovku květů a na zpáteční cestě do úlu nese náklad, který převyšuje polovinu její vlastní hmotnosti.
Vynalézavá je i taktika housenky modráska bahenního. Umí svou vůní obelstít mravenčí dělnice tak dokonale, že ji pak v mraveništi krmí, opečovávají a chrání, dokud se nepromění v motýla.
„Hmyz představuje obrovské množství barev, forem, strategií a životních cyklů. Je to neskutečně pestrý vesmír, kde je všechno provázané,“ říká Petr Šípek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a člen České entomologické společnosti. Jeho oborem je právě entomologie, tedy studium hmyzu.
Jak zabránit vymírání včel, motýlů nebo brouků?
Další zajímavosti a možnosti ochrany hmyzu se dozvíte v článku na