Evropané letos znovu rozhodli svými hlasy o evropském stromu roku. Stal se jím polský buk Srdce zahrady z regionu Niemcza. Polsko tak svůj titul obhájilo již třetí rok v řadě. Česká hrušeň se letos umístila na pátém místě.

    Napínavý únorový souboj nabral ve svém finále nečekaný obrat. Domnělého favorita ankety Buk z Bayeux z francouzské Normandie předběhl buk polský. Srdce zahrady z regionu Niemcza se tak stalo definitivním vítězem soutěže a to o více něž 14 tisíc hlasů oproti svému soupeři na druhém místě. Třetí místo pak obsadil Tisíciletý olivovník z italského Lurasu s rozdílem 10 tisíc hlasů. Česká Hruška v širém poli z Mrákotína letos obsadila páté místo.

    Celkově Evropané poslali svým stromům 174 112 platných hlasů.

    Slavnostní vyhlášení se konalo ve středu 20. března 2024 v prestižních prostorách amfiteátru Yehudi Menuhina v Evropském parlamentu v Bruselu. Návštěvníci zde mohou do pátku shlédnout i doprovodnou výstavu představující všechny stromy finalistů. Vítězové si ocenění přebrali z rukou organizátorů z Nadace Partnerství, Ministerstva životního prostředí a Škoda auto.

    „Těší mě, že jsme i letos vyslali do mezinárodní soutěže Evropský strom roku vítěze české varianty této ankety. Nadace Partnerství ji každoročně pořádá s cílem poukázat na naše stromy se zajímavými příběhy, ke kterým mají lidé z okolí osobitý vztah. Vytvoření vztahu k přírodě je totiž zásadní pro její ochranu. O to se napříkladsnaží i projekt Sázíme budoucnost, který realizuje právě Nadace Partnerství s finanční podporou Ministerstva životního prostředí. Se stromy by se mělo nakládat jako s přírodním a kulturním dědictvím. A jsem rád, že Česko reprezentuje právě památná Mrákotínská hruška,” uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.

    I přesto, že se mrákotínské Hrušce v širém poli nepodařilo umístit na vítězných příčkách, obyvatelům Mrákotína to radost nijak nezkazilo. „Oslovili jsme řadu institucí a spolků v našem i mimo náš region. O podporu jsme požádali rádia, divadla, mikroregiony i místní akční skupiny, Senát, tiskoviny a mnoho dalších. Velkou sílu měla společenská setkání v obci, při nichž jsme si předávali informace o anketě a hlasování. Celkově to byla rozhodně napínavá cesta! S napětím jsme sledovali průběh hlasování a emotivně prožívali každou desítku přibývajících hlasů,“ komentuje Ludmila Vacková, která stojí za návrhem stromu do ankety.

    Světlana Malínská z obecního úřadu v Mrákotíně pak na otázku, co by vzkázala komunitám, které zvažují přihlásit strom do ankety v letošním roce, dodává: „Jděte do toho! Díky této akci jsme prožívali a stále prožíváme společenské semknutí, jehož podstatou je podpora krásné myšlenky.“

     

     

    Pořadí     Název stromu Země Počet hlasů
    1 Srdce zahrady Polsko 39,158
    2 Buk z Bayeux Francie 24,807
    3 Tisíciletý olivovník z Luras Itálie 13,933
    4 Kamélie Portugalsko 13,508
    5 Stojí hruška v širém poli Česká republika 10,433
    6 Španělský dub La Vega Španělsko 9,995
    7 Lípa Maria Nizozemí 9,976
    8 Tisíciletý dub Ukrajina 8,886
    9 Dub Kaņepju Lotyšsko 8,149
    10 Kaštanovník v Acton Parku ve Wrexhamu Velká Británie 7,180
    11 Strom litevského patriarchy Litva 6,656
    12 Viiraltův dub Estonsko 5,703
    13 Zelená dáma národního parku „Krka“ Chorvatsko 5,690
    14 Dub rodiny Pálffyů Slovensko 5,204
    15 Cedr u školy Sainte-Marie Belgie 4,834
    Celkový počet hlasů: 174,112

     

    Autor