Na Mezinárodní den žen se Junák-český skaut na svém facebooku vrací k tomu, jak vykvetl na jaře roku 1915 dívčí skauting. První skautky musely totiž projevit pořádnou dávku odhodlání a tvrdohlavosti – podobně jako americké švadleny, jejichž boj vznik svátku inspiroval.
První skautky vtrhly jako uragán do doby, kdy ženy většinou nechodily do práce (staraly se přece o domácnost!) a neměly vzdělání (jaká zbytečnost!). Čelily přihlouplým vtipům a otevřeným pusám, které třeba neuměly pochopit, proč dívka ve městě nese nářadí. Proč se vůbec slečinky dřou?
A k tomu všemu probíhala 1. světová válka.
Na podzim roku 1914 začala skautská organizace jednat o tom, že by v ní dívky mohly mít svůj vlastní odbor. V prosinci se všichni dohodli, že dívčí skauting rozjedou a že bude vypadat podobně, jako ten chlapecký. Měkké i ve slovese je na místě – důležitou roli hráli v tu chvíli i pokrokoví muži. Nejen Svojsík, ale i další vedoucí, například Vašek Jelen, který už v té době pořádal akce pro chlapce a dívky společně.
A pak už šlo všechno hopem. V únoru 1915 vyrazilo sedm neohrožených dívek za dobrodružstvím, na společnou výpravu se spřáteleným chlapeckým oddílem. Na dvoudenní výpravě v dubnu pak musely skautky dokázat Svojsíkovi, že zvládnou samy vést družinu. (Zvládly to!).
V květnu následovala první náborová a propagační akce v Praze, kde si skautky postavily stan a lákaly nové členky do družiny Sasanek. Tak si totiž začaly říkat.
Na konci června si pak u Vltavy, v místech, kde je dnes Slapská přehrada, Sasanky postavily první tábor.
Stejně jako klukům tehdy skautkám zabralo nejvíc času shánění jídla. Občas ho vyměňovaly třeba za to, že místním obyvatelům pořídily rodinnou fotku. Kromě toho se učily pozorovat a plížit, signalizovat, odhadovat vzdálenosti, poznávat květiny, brouky nebo motýly, cvičily, hrály Kimovku, vázaly uzly, trápily se Morseovkou nebo probíraly, jak můžou dokázat, že jsou opravdovými skautkami.
Díky za vaši odvahu, milé sestry! Dnes je skautek v Česku téměř stejně jako skautů.
Pokud si chcete přečíst historii dívčího skautingu dopodrobna, doporučujeme blog Století skautek: https://stoleti-skautek.tumblr.com
Zdroj: fb Junák – český skaut