Letní program Hnutí Brontosaurus umožní účastníkům propojit pomoc životnímu prostředí, seberozvojové aktivity a dobrodružné zážitky. Jednotlivé akce programu, který patří k nejstarším a největším svého druhu u nás, slibují široký tematický záběr i otevřenost zájemcům různých časových možností.

    Dvojice chlapců hladí majestátní sovu, která se usadila na zápěstí jejich kamarádky. Několik dalších lidí mezitím čistí voliéru pod vedením staršího muže, který jim popisuje, jak se starat o divoké ptactvo. Když jsou hotovi, za živé diskuze vyrážejí směrem k siluetám stromů rýsujícím se opodál.

    „Je to tady parádní! K sovám nebo jestřábovi bych se jinak takhle nablízko nedostal. Navíc mám dobrý pocit z toho, že jsme udělali něco užitečného,“ vypráví nadšeně osmnáctiletý David. K dobrovolnictví na stanici pro handicapovaná zvířata ho před třemi lety přivedla kamarádka Lenka a od té doby sem jezdí pravidelně.

    Právě propojování aktivního odpočinku, péče o životní prostředí a sebevzdělávání je hlavním cílem letního programu Hnutí Brontosaurus. V Česku je takový projekt unikátní. Hnutí takto podle svých slov reaguje na alarmující degradaci životního prostředí v řadě českých regionů. „Snažíme se na ten problém dlouhodobě upozorňovat a aktivizovat veřejnost. Tradice prog! ramu sahá až do sedmdesátých let,“ tvrdí Dalimil Toman, programový ředitel Brontosaura. Jádro jednotlivých akcí tak tvoří smysluplná pomoc přírodě jako kosení luk, budování útočišť pro zvířata či obnova významných památek

    Na jednotvárné hodiny práce ovšem zapomeňte – dobrovolnictví tady spojují s výpravami do hor, přespáváním v teepee nebo večery s hudebními nástroji. „Jsem z města a tady jsem zažil svou vůbec první noc pod širým nebem. Nikdy na to nezapomenu,“ vypráví David.

    Účastníci se navíc vždy i něco přiučí. „Všechny pobyty jsou vedeny školenými organizátory a odborníky. Mnozí je pořádají už roky, a snaží se ta léta zkušeností předávat dál. Provedou vás neprobádanými stezkami Šumavy, i když jste si mysleli, že ji dokonale znáte, nebo se podělí o tipy k meditaci v přírodě. A například tady na stanici se dobrovolníci učí od profesionálních zoologů,“ popisuje Toman.

    I díky velikosti hnutí, které tvoří více než tisícovka členů, patří podnik k největším podobným! projektům v zemi. Jednotlivé akce tak budou rozprostřeny např! íč celým Českem a nabídnou široký tematický záběr. „Můžete vyplout v kánoi po stopách lovců mamutů, prozkoumat tajemné jeskyně Moravského krasu nebo objevovat artefakty pod templářským hradem. Dobrodružné povahy mohou dokonce vyrazit za českými krajany v balkánské divočině,“ tvrdí ředitel. ‚Svoji‘ akci si podle něj najdou i ti, kteří si chtějí jen na víkend odpočinout od ruchu civilizace.

    Kompletní program je dostupný na webových stránkách hnutí. „Snažíme se vyjít i lidem se speciálními požadavky, jako je zdravotní dieta či omezené časové možnosti,“ připomíná také Toman. Obavy lidí, kteří jedou poprvé, rozptyluje. „Zcela postačí chuť udělat něco pro sebe i druhé a dobrá nálada. Potkáte totiž lidi, kteří mají obojího nadbytek,“ dodává a ukazuje na Davida i ostatní dobrovolníky, kteří právě za hlasitého smíchu skládají dřevo na ohniště. „Byl jsem na vícero akcích, nováčky všude vřele vítají. Někde je dokonce možnost seznámit se s dobrovolníky ze zahraničí,“ nabádá David. „! Jen je třeba neotálet, místa se letos plní velmi rychle,“ uzavírá Toman.

    Hnutí Brontosaurus vzniklo roku 1974 s cílem vzbuzovat zájem o životní prostředí a zábavnou formou v tomto duchu rozvíjet své členy i přidružené dobrovolníky. V současnosti provozuje přes 40 tzv. základních článků, klubů i dětských oddílů, které se věnují péči o přírodu, organizaci zážitkových pobytů či výchově mládeže. Vedle ČR hnutí pomáhá také v Rumunsku, Srbsku a Malém Tibetu.

    Autor