Muzeum města Prahy zve od 1. dubna 2022 na novou venkovní hru Stínadla II, která volně navazuje na první hru Stínadla spuštěnou loni na podzim. Hráči budou opět hledat podle slepé mapy 16 míst, na kterých budou plnit 16 úkolů, aby získali 16 unikátních stínadelských pamětních karet a vyluštili závěrečnou tajenku.
Hráčům první části ovšem nepomůže, že už pražská Stínadla trochu znají z minula. Budou muset navštívit jiná místa a podle odlišné mapy. I úkoly na nových místech budou jiného druhu. Není třeba těchto 16 tajuplných míst navštívit v jednom dni, plnění úkolů si lze rozdělit do několika procházek. Slepá mapa, pravidla a pouzdro na karty Stínadla II jsou ke koupi v pokladně domu U Zlatého prstenu. Kartičky za splněné úkoly si lze vyzvednout na pokladně objektu do 2. 9. 2022.
Venkovní hra Stínadla II je připravena pro všechny příznivce Foglarovek jako součást doprovodných programů k výstavě Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara, která se koná v Domě U Zlatého prstenu. Přímo ve výstavě si pak návštěvníci budou moci zahrát další hru nazvanou Tajemná Stínadla.
Pro ty, kteří si první hru ještě nestihli zahrát, jsou zatím ke koupi varianty Stínadla I i II.
Tajemná Stínadla – hra ve výstavě
Sada karet provede účastníky prostřednictvím různých úkolů výstavou Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara. Cílem je sestavit zprávu a získat odměnu. Hra má varianty pro mladší i starší děti, pro organizované skupiny a je i podkladem pro lektorský program Pátrači ve výstavě pro školní skupiny. Pátrat je možné po celou dobu konání výstavy, která potrvá do 4. 9. 2022.
Výstava Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara
Výstava v Domě U Zlatého prstenu je rozdělena do dvou částí. Nadzemní galerijní část se skládá z obrazů známých i zapomenutých malířů – např. J. Minaříka, T. H. Rašína, K. Holana a dalších, které návštěvníkům přiblíží místa Foglarova dětství a mládí. Části Prahy jako Josefov, Petrská čtvrť nebo Na Františku jsou zároveň místy, která Foglara pravděpodobně inspirovala při psaní jeho románů a příběhů o Stínadlech.
Druhá část výstavy, umístěná ve sklepní části domu, je věnována scénografii města znázorněného jako labyrint, který se stává místem kluků a holek, tzv. PÁTRAČŮ po tom, kde se odehrávaly Foglarovy příběhy – zejména stínadelská trilogie. Návštěvníci se zde dozví nejen o Foglarově životě, ale získají i představu o tom, jak vypadal prvorepublikový klučičí klub, mohou si projít Rozdělovací třídu nebo nahlédnout do Foglarovy pracovny. Dostanou se až k Černé vodě a v kostele sv. Jakuba zažijí atmosféru volby Velkého Vonta.
Část výstavního prostoru je také věnována století Vontů. Důkladně mapuje toto hnutí až do současnosti.
Součástí výstavy je i několik projekcí. Zároveň „pátrači“ mohou procházet výstavou a zjišťovat odpovědi na otázky, které jsou tam pro ně zanechány.