Co má společného většina zásadních dokumentů z počátku československé republiky? Zdobí je červené a modré známky se stručným textem – Pošta českých skautů. Známky z roku 1918 jsou dokladem nevšedního dobrodružství několika stovek českých skautů a skautek spojeného se vznikem republiky. Připomíná ho až do konce října 2018 výstava Pošli to dál v Poštovním muzeu v Praze. Skautskou poštu připomíná rovněž hra v centru metropole.
Tehdejší nová vláda neměla jistotu, zda poštovní úředníci nezůstali loajální vůči císaři a Rakousku-Uhersku. Místo pošťáků tak roznášeli dopisy, informace a pozvánky po Praze skauti. Nejčastěji běhali po městě pěšky, ale měli volnou jízdenku na tramvaj, a kdo měl kolo, tak na něm jezdil. Kromě mladého Rašína mezi nimi byl třeba pozdější ministr Prokop Drtina nebo lékař akademik Josef Charvát.
K tomu účelu byly zhotoveny i poštovní známky s textem Pošta českých skautů ve službách národní vlády a s českým dvouocasým lvem. Byly vydány v nominálních hodnotách: 10 haléřů (modrá) a 20 haléřů (červená). Díky známkám měli příjemci jistotu, že se jedná o oficiální věc. Kurýři měli i doručovací knížky, do nichž pečlivě zaznamenávali komu a kdy zásilku doručili.
Celý článek o skautské kurýrní poště najdete na odkaze níže.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/znamka-skauti-vystava.A180924_428702_domaci_mesz