Netopýrem roku 2024-2025 se stal netopýr velký (Myotis myotis). Hlasováním o tom rozhodlo 35 partnerů mezinárodní organizace BatLife Europe. Netopýr velký je druhem žijícím často v těsné blízkosti člověka – letní kolonie samic s mláďaty osídlují půdy kostelů, zámků i bytových domů. V rámci kampaně spojené s netopýrem roku si tak můžeme připomenout zodpovědnost lidí nejen za ochranu ohrožených druhů, ale také za zachování pestré kulturní krajiny.
Organizace BatLife Europe vyhlásila „netopýrem roku“ pro období 2024 – 25 netopýra velkého (Myotis myotis). Tento druh, pro který je velmi důležitá aktivní podpora ze strany člověka, se tak stane ambasadorem ochrany letounů ve více než 35 evropských zemích. Také z pohledu České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) patří netopýr velký k vlajkovým druhům — jeho početnost je dlouhodobě sledována a zároveň se na něj zaměřuje i řada praktických opatření, proto může jeho příklad výborně posloužit pro osvětu široké veřejnosti. Netopýr velký se stává ambasadorem evropské ochrany letounů po nejbližší dva roky. Proč byl organizací BatLife Europe, která sdružuje partnery z více než 35 zemí, zvolen „netopýrem roku“ právě tento druh, vysvětluje její předsedkyně, Kit Stoner: „Netopýr velký patří na mnoha místech Evropy k typickým synantropním (člověka doprovázejícím) druhům. Letní kolonie samic s mláďaty obývají půdy velkých budov a potravu loví v okolní, člověkem obhospodařované, krajině. Zimoviště bývají často v jeskyních, z nichž mnohé jsou využívané v rámci turistického ruchu. Proto je netopýr velký skvělým velvyslancem pro šíření důležitého poselství: přežití tohoto i dalších evropských letounů závisí na přístupu lidí – na zachování jejich úkrytů i potravních zdrojů.“
Další podrobnosti přibližuje Petra Schnitzerová z ČESON, jež patří mezi partnerské organizace BatLife Europe: „Netopýr velký patří k symbolům ochrany netopýrů v ČR dlouhodobě, a proto vítáme i tuto celoevropskou iniciativu, která mů! že být další cestou ke zviditelnění řešených problémů. V našich projektech se zaměřujeme jak na monitoring a praktickou ochranu letních kolonií i zimovišť, tak na vzdělávání a osvětu odborné i laické veřejnosti. Zmiňme např. projekty zaměřené na přiblížení života netopýrů návštěvníkům rozmanitých památek i dalších turisticky atraktivních lokalit. Hrady, zámky, kláštery, jeskyně či pevnosti, to vše jsou typická místa, kde se s naším největším druhem netopýra můžeme setkat. Netopýr velký je svým způsobem i naším maskotem – vystupuje v řadě osvětových materiálů, které připravujeme pro školy i veřejnost. Například náš online netopýří deník vypráví o životě samičky netopýra velkého Lucky, která je zároveň hrdinkou pohádky a navazujících výukových programů pro děti.“
Péči o netopýra velkého se ČESON věnuje i v praktické rovině. Ať už se jedná o řešení rekonstrukcí půdních prostor, označování výletových otvorů, zabezpečování úklidu trusu atd. „Na ochraně tohoto kriticky ohrožen! ého druhu spolupracujeme s mnoha správci nejrůznějších budov, ! státními orgány ochrany přírody i řadou nevládních organizací. Jen při dobré komunikaci a kooperaci všech zúčastněných je totiž možné doufat v přežití nejen netopýra velkého, ale i všech ostatních synantropních druhů letounů“, dodává Schnitzerová na závěr.
Více informací o kampani Bat Species of the Year 2024-2025 se lze dočíst na webu www.batlife-europe.info.
Informace věnované praktické ochraně netopýrů a osvětovým aktivitám najdete na webech ČESON https://sousednetopyr.cz/ a https://napude.sousednetopyr.cz/.
Česká společnost pro ochranu netopýrů – http://www.ceson.org