Humanitární organizace ADRA se věnuje dobrovolnickým aktivitám v České republice již 20 let. Jedno z prvních dobrovolnických center vzniklo v roce 2009 v Ostravě. Za svou patnáctiletou historii ušla ostravská ADRA obrovský kus cesty, na které propojuje dobrovolníky s potřebnými. ADRA se za tuto dobu stala respektovanou dobrovolnickou organizací, která za celou dobu svého působení zapojila v Ostravě neuvěřitelných 8 926 dobrovolníků.
V roce 2009 měla ADRA na Severní Moravě pouze jedno dobrovolnické centrum, a to ve Frýdku-Místku. Protože poptávka po dobrovolnících se zvyšovala i v krajském městě, rozhodla se ADRA založit svou pobočku i v Ostravě. Zakladatelka centra, Ing. Dagmar Hoferková, zavzpomínala: „V tu dobu jsem sama působila jako dobrovolnice v Bílovecké nemocnici. Už od začátku jsem velice intenzivně vnímala, jaký přínos má dobrovolnictví nejenom pro seniory, které jsem navštěvovala, ale i pro mě samotnou. A pak přede mě život postavil novou výzvu věnovat se dobrovolnictví i profesně. Oslovil mě tehdejší vedoucí DC ADRA Frýdek-Místek Michal Čančík, jestli bych nechtěla založit DC i v Ostravě. Najednou jsem se ocitla na životní křižovatce, kdy jsem jako strojní inženýrka zcela změnila své profesní zaměření. Dodnes nelituji, bylo to dobré rozhodnutí“.
Už v prvním roce svého fungování zapojila ostravská ADRA 180 dobrovolníků a jejich počet z roku na rok rostl. Dobrovolníci začali nejdříve pomáhat v nemocnicích, postupně se však dobrovolnické programy rozšířily i o seniory, děti a lidi s postižením. Během patnácti let ADRA zapojila 8 926 dobrovolníků, kteří nezištně věnovali potřebným 147 024 hodin svého volného času. Jenom v loňském roce to bylo 535 dobrovolníků, kteří strávili s lidmi, kteří to potřebují, 12 768 hodin.
V současné době ADRA v Ostravě spolupracuje s 25 různými organizacemi, do kterých vysílá své dobrovolníky. Ti však nepomáhají jenom v domovech pro seniory, nemocnicích či zařízeních pro děti a lidi s postižením, ale i přímo v domácnostech. Tam dobrovolníci navštěvují osamělé seniory a děti v pěstounských rodinách. Těm všem přinášejí do života to nejcennější, co v dnešním mnohdy pouze virtuálním světe máme, lidskou blízkost, opravdovost, vřelost či „obyčejné“ pohlazení. Pro seniora může být dobrovolník lékem na osamění, pro dítě z pěstounské rodiny kamarádem a pro člověka s postižením někým, kdo mu zprostředkovává kontakt s okolním světem. Dobrovolníci často sdílí s těmi, které pravidelně navštěvují, nejenom to dobré a radostné, ale jsou jim oporou i v těžších chvílích, které mohou v životě každého z nás nastat.
Význam současné, ale i budoucí spolupráce s organizací ADRA v Ostravě vyzdvihl ředitel domova pro seniory Sluníčko, Mgr. Marek Tejzr, MBA, v přání k narozeninám: „Dobrovolnickému centru ADRA gratulujeme k 15 výročí, především však děkujeme jejich dobrovolníkům, kteří jsou pro náš domov pevnou a stálou oporou v náročné péči o klienty. A protože se svět v poslední době ocitá ve značném zmatku a chaosu, přejeme organizaci ADRA hodně síly a aby se o dobrovolníky co nejvíce rozrůstala. Dobrovolníků ADRA bude stále více a více potřeba než doposud.“
Kromě dobrovolnictví však ostravská ADRA pomáhá již patnáct let i při mimořádných událostech, například při povodních či tornádu. Těmi největšími výzvami pro dobrovolníky ADRA v posledních letech byla i pandemie covidu nebo pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.
ADRA provozuje v Ostravě i čtyři charitativní obchody, do kterých mohou lidé darovat oblečení či jiné nepotřebné věci nebo v nich naopak toto zboží nakoupit. Celý výtěžek z charitativních obchodů putuje na rozvoj dobrovolnictví v Ostravě a okolí. ADRA se však věnuje i firemnímu dobrovolnictví. Místní firmy a jejich zaměstnanci se tak mohou zapojit do společensky odpovědné a zároveň smysluplné pomoci konkrétním lidem v blízké komunitě.
ADRA stále hledá i nové dobrovolníky, protože potřebných je pořád více než těch, kteří jim chtějí nezištně pomáhat. Případní zájemci o dobrovolnictví mohou tuto organizaci kontaktovat telefonicky (733 485 548) nebo vyplnit formulář na www.adraostrava.cz.