Mezinárodní projekt Noctule Count vyzývá širokou veřejnost k zapojení do sčítání netopýrů rezavých. Tento druh obývá volnou krajinu i lidská sídla, migruje na velké vzdálenosti a patří k živočichům významně ohroženým provozem větrných elektráren. Na lov vylétá již před setměním a jeho pozorování je snadné i bez speciálního vybavení. Do sledování se tak mohou zapojit nejen zoologové, ale i zájemci z řad laiků. V celé Evropě se letos budou zaznamenávat pozorování od 1. srpna do 30. září. V ČR je koordinátorem projektu Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) za finanční podpory Hlavního města Prahy.
Netopýr rezavý je široce rozšířený druh. Obývá různá prostředí, jako úkryty celoročně využívá dutiny ve stromech a lidské stavby. Běžně se vyskytuje rovněž ve velkých městech, jako je Praha, kde osídluje i mostní konstrukce.
„S ohledem na vzhled, chování a typické hlasové projevy jde o ideálního kandidáta z netopýří říše pro zapojení široké veřejnosti do tzv. občanské vědy. Jelikož netopýři rezaví sezonně migrují na velké vzdálenosti, hraje při jejich výzkumu zásadní roli zapojení mnoha pozorovatelů. Mezinárodní projekt Noctule Count, organizovaný sdružením BatLife Europe, přispěje k zpřesnění znalostí o početnosti, rozšíření i tahových cestách netopýra rezavého v Evropě. Získané informace napomohou rovněž k jeho efektivnější ochraně,“ říká Eva Cepáková z ČESON, partnerské organizace BatLife Europe v ČR.
„Netopýři rezaví se řadí k živočichům zranitelným lidskou činností. Nebezpečí jim hrozí při kácení stromů a rekonstrukcích staveb, kde mají své úkryty, patří i mezi druhy významně ohrožené provozem větrných elektráren.“
Jak se do projektu zapojit? „Sčítání netopýrů rezavých letos v celé Evropě proběhne od 1. srpna do 30. září (na území ČR bývá jejich aktivita nejvyšší zhruba od 20. srpna do 15. září). Kdykoliv v daném období se vydáme před setměním na vhodné místo – např. do městského parku, k řece, rybníku apod. Je dobré zvolit si stanoviště tak, abychom měli dobrý výhled na větší část volné oblohy. Pozorujeme po dobu 30 minut a zaznamenáme nejvyšší počet netopýrů rezavých, které jsme viděli na obloze současně v jednom okamžiku. Ideální je provést pozorování na daném místě vícekrát. Metodika BatLife Europe doporučuje 3 kontroly v rozmezí minimálně 5 dní. Vítaná jsou však i jednotlivá pozorování. Výsledky se zaznamenávají jednoduchým způsobem pomocí bezplatné mobilní aplikace Epicollect,“ vysvětluje Cepáková.
„Ultrazvukový detektor a dalekohled se mohou hodit pro jistější určení druhu, nejsou však nezbytné. Netopýři rezaví jsou poměrně velcí s typickou siluetou a vyletují z úkrytů již před setměním. Jsou proto dobře viditelní pouhým okem.“ Více informací najdou zájemci díky projektu podpořenému Hlavním městem Prahou na webu České společnosti pro ochranu netopýrů napude.sousednetopyr.cz. „Věříme, že se u nás do sčítání netopýrů rezavých zapojí co nejvíce lidí, neboť tihle krasavci s tizianovou srstí si naši pozornost rozhodně zaslouží,“ uzavírá Cepáková.
Zařadil: -maj-