Pilotní projekt třídění bioodpadu v Praze je důležitou součástí odpadového hospodářství hlavního města. Právě bioodpad tvoří podstatnou část směsného komunálního odpadu, ale málokdy se správně vytřídí. Proto končí v černé popelnici, odkud zbytečně putuje na skládku. Tomu takový přístup zamezí. Občané si totiž můžou bezplatně zažádat o biopopelnici. Kvalitní vytřídění bioodpadů se Praze vyplatí. Metropole díky tomu vytřídí a zrecykluje více odpadu, a tak se přiblíží splnění recyklačních cílů.

     

    Bez občanů to nejde

    Základem úspěchu třídění bioodpadů, je vstřícný přístup obyvatel Prahy. Je zásadní, aby takový odpad třídili důkladně. Bez jejich informovanosti by to nešlo. Součástí zavádění projektu na třídění bioodpadů je proto kontaktní informační kampaň mezi občany, která vysvětluje a upozorňuje, proč je důležité tímto způsobem odpad třídit. V rámci kampaně odborníci navštívili domácnosti v různých městských částech. A Pražané také dostali jménem pražského magistrátu a Pražských služeb – jako poděkování – speciální látkovou tašku. Ta pomáhá předcházet vzniku odpadu.

     

    Z odpadků kompost

    „Podstatná část odpadů nemusí končit ve spalovně či na skládce, ale může se z nich stát kvalitní rostlinný materiál, který se vrací v podobě kompostu do půdy a obohacuje ji o cenné živiny a organické látky. Stačí k tomu, když Pražané budou třídit bioodpad – černé popelnice v Praze ho často obsahují více než třetinu,“ vysvětluje Robin Dufek ředitel společnosti JRK, která projekt v Praze ve spolupráci s magistrátem realizuje a doplňuje: „Pražané jsou takovému třídění velmi nakloněni. Ale potřebují o takové možnosti vědět. A proto jsme ve spolupráci s pražským magistrátem spustili neobvyklou, ale účinnou informační kampaň, kdy odborníci v domácnostech vysvětlují možnosti a výhody třídění bioodpadů. O tyto informace je již nyní – po začátku kampaně – mezi Pražany velký zájem.“

     

    Co patří do biopopelnice?

    například tráva, listí, plevel, košťály, zbytky rostlin, ovoce, zeleniny, tropické ovoce a banány, čajový odpad, kávová sedlina (bez filtru), substrát a zemina z květináčů, čisté piliny a hobliny, čisté seno a sláma, skořápky od ořechů, pecky, kůra apod.

    Zařadil: -maj-

    Autoři