Nezávislé žurnalistice a posilování mediální gramotnosti se během nich budou věnovat vyučující a vzdělavatelé z rekordních 250 škol a dalších institucí
Už poosmé pořádá vzdělávací program Jeden svět na školách (JSNS) společnosti Člověk v tísni akci na podporu mediální gramotnosti mladých lidí s názvem Týdny mediálního vzdělávání. Do letošního ročníku, který probíhá od 6. do 17. května, a volně tak navazuje na Mezinárodní den svobody tisku, se zapojili vyučující a vzdělavatelé z více než 250 škol a dalších institucí z celé republiky. Pořadatelé se zaměřují především na rozvíjení kompetencí začínajících i pokročilých pedagogů skrze vzdělávací akce a širokou nabídku výukových materiálů, mezi kterými je i zbrusu nová příručka Obraz Evropské unie v médiích.
“Vést žáky k tomu, aby konzumovali mediální obsahy obezřetně, aby si byli schopní najít potřebné informace a rozlišovat mezi nimi a kriticky je posuzovat, je důležité už od 1. stupně základních škol,” říká Karel Strachota, ředitel Jednoho světa na školách. “To si ve stále větší míře uvědomují jak vyučující, tak vedení základních a středních škol. Právě vyučujícím, a to jak těm, kteří se mediální gramotnosti věnují dlouhodobě, tak nováčkům mediálního vzdělávání či studentům pedagogických fakult, je každoročně určená naše široká nabídka materiálů a akcí Týdnů mediálního vzdělávání,” doplňuje Karel Strachota. “Zároveň bohužel platí, že na řadě základních a středních škol není mediální výchova ve výuce vůbec přítomna,” říká Strachota.
Do osmého ročníku Týdnů mediálního vzdělávání, které se konají od 6. do 17. května, se zapojili vyučující a další vzdělavatelé z rekordních 250 škol a dalších institucí z více než 90 českých měst. “Novinkou letošního ročníku je Veletrh mediálního vzdělávání – celodenní vzdělávací, ale také networkingová akce, kde se na jednom místě potká přes dvacet organizací a médií se svými workshopy, ukázkami prací a interaktivními stánky,” říká Strachota. Veletrh mediálního vzdělávání se koná v úterý 7. května v Centru současného umění DOX v Praze.
Kromě zmíněných workshopů na témata jako umělá inteligence ve výuce, objektivita médií, kyberšikana, ostrakizace, nástrahy TikToku či digitální wellbeing se návštěvníci budou moci zúčastnit také dvou panelových debat. Na téma Svoboda médií přijali pozvání k diskuzi Erik Tabery z týdeníku Respekt, Pavlína Nečásková z Českého rozhlasu a Matúš Kostolný ze slovenského Denníku N, moderuje Jana Peroutková z České televize. O tématu Média a (EU) volby budou v odpoledním bloku debatovat hosté Jindřich Šídlo ze Seznam Zpráv, Tereza Masopustová z agentury STEM a Jakub Dospiva z ČTK, moderuje Pavlína Nečásková z Českého rozhlasu. Veletrh také nabídne informační a interaktivní stánky více než 20 dalších organizací a médií, celodenní promítání, kvízy, online hry a zážitky ve virtuální realitě.
Debaty se studenty
Kontakt mladých lidí s novináři, který je pro budování důvěry v tradiční média nezbytný, zajišťují tři debaty na téma Novinářská profese a vše, co se jí týká. Díky diskuzím s hosty – 10. května v Plzni s novináři Marií Bastlovou a Václavem Dolejším ze Seznam Zpráv, 16. května v Brně s novináři Zdislavou Pokornou a Lukášem Prchalem z Deníku N a 17. května v Ostravě s novináři Klárou Filipovou a Janem Žabkou z regionální redakce Okraj – se budou moci studenti z první ruky dozvědět, co obnáší práce novináře, jak vzniká reportáž nebo jak poznat kvalitní zprávu od té nekvalitní. Všechny tři debaty moderuje Michael Rozsypal.
Obraz Evropské unie v médiích
Letošní ročník je také výjimečný tím, že přímo předchází volbám do Evropského parlamentu. “Diskuzi o pozitivech i problémech evropské integrace často znesnadňuje zkratkovité, bulvarizační či manipulativní informování, ke kterému se média, politici a další aktéři občas uchylují. Nabídku vzdělávacích materiálů, plakátů a publikací jsme proto v letošním roce doplnili o novou didaktickou příručku s názvem Obraz Evropské unie v médiích,” říká ředitel JSNS Karel Strachota. Příručka se zaměřuje na oblast kritického posuzování informací o Evropské unii a obsahuje mimo jiné tři aktivity založené na práci s reálnými mediálními sděleními.
Podpora odborným školám
Jeden svět na školách dlouhodobě nabízí podporu a pomoc těm školám, které musí překonávat v zavádění mediálního vzdělávání do výuky různé překážky. Takovými školami bývají často i střední odborné školy a učiliště. Během Týdnů mediálního vzdělávání mohou využít nabídku v podobě ukázkových hodin na míru společně s konzultacemi s vyučujícími, kteří mají se začleňováním mediální výchovy již bohaté zkušenosti. To vše doplní odborná publikace a pomoc s přípravou výukového plánu.