Symbolickým zakončením letošní „bohaté“ úklidové sezóny bude sobotní World CleanUp Day, který se koná již čtvrtým rokem ve více než 150 zemích na všech kontinentech.
„V našich krajích je dlouholetým zvykem uklízet spíše na jaře, nicméně jarní úklidové akce již podruhé narušila epidemiologická situace, resp. vládní opatření. Letos se tak jarní úklidy konaly alespoň formou tzv. pytlomatů, u kterých si dobrovolníci vyzvedávali pytle na odpad a poté vyráželi uklízet individuálně, či v rodinném kruhu. I ve ztížených podmínkách se uskutečnilo přes 1800 úklidových akcí,” uvedl za organizátory Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.
O neplánované úklidové akce se postaralo na začátku léta tornádo na jižní Moravě. Stovky dobrovolníků pomohly díky akcím zorganizovaným operativně spolkem Ukliďme Česko uklízet pole mezi obcemi Hrušky a Mikulčice. Během prvních dvou červencových víkendů sesbírali desítky tun odpadů jako kusy střech, izolací, dřeva a dalších materiálů, které by jinak zarostly vegetací, staly se ekologickou zátěží a komplikovaly do budoucna život místním zemědělcům. „MŽP akčně na základě mé návštěvy postižených oblastí vyčlenilo hned v červenci 300 milionů korun na odstranění dočasných skládek poblíž postižených obcí, kde se hromadil odpad z poničených nemovitostí, včetně nebezpečného. Krajům jsme tak obratem pomohli s jeho ekologickou likvidací i sanací a následnou obnovou území,“ doplňuje ministr životního prostředí Richard Brabec a pokračuje:
„Trávím venku, konkrétně v jižních Čechách a zvláště na Šumavě, každý volný víkend a asi jako každého obdivovatele krás a rozmanitosti české přírody se mne dotýká, jak ji sami dokážeme mrzačit tím, když degradujeme na skládku nebo popelnici. Na úklid přírody jen jaro nestačí. Měsíci covidové karantény, ale všeobecně v posledních letech se turistický tlak na českou přírodu stále zvyšuje. Pozorujeme to mimo jiné z nánosů pet lahví, plechovek, nejrůznější ochrany dýchacích cest, papírových kapesníčků, nedopalků, obalů od potravin i na přírodně nejcennějších územích – v našich národních parcích a dalších chráněných lokalitách. Spojili jsme proto síly a rozjeli letos v létě v terénu i virtuálním prostoru rozsáhlou kampaň s názvem ´Není zvěř jako zvěř ´ (https://www.nenizverjakozver.cz/), zaměřenou na návštěvníky přírody. Je plná kontaktních akcí, sbírání odpadků, osvětových a informačních materiálů, pokrývá nejen území našich krásných národních parků, ale celé ČR. Budu rád, když si z ní lidé vezmou jednoduché pravidlo do každodenního života – co do přírody přináším, to si také odnesu. Vážím si proto všech, kteří to dodržují, a děkuji velmi všem, kdo obětují svůj čas a energii a uklízí po ostatních.“
Vyvrcholením letošní úklidové sezóny bude již čtvrtý ročník akce World CleanUp Day, do které se v loňském roce zapojilo 11 milionů dobrovolníků ve 166 zemích, včetně České republiky. Pokus se chcete letos zúčastnit také, stačí si vybrat z interaktivní mapy na https://www.uklidmecesko.cz/map/, kde naleznete zhruba 600 míst po celé ČR, na kterých se lze do uklízení zapojit v sobotu 18. září, nebo třeba i v některém z pozdějších podzimních termínů.
Cílem celosvětové kampaně však není pouze samotný úklid, ale také zvyšování povědomí o problematice redukce odpadů a správném nakládání s nimi. „Nejen pro dobrovolníky, ale i pro nejširší veřejnost, jsme proto připravili novou aplikaci www.KAMsNIM.cz, která ukáže uživatelům nejbližší místa, kam správně odkládat odpady a dávat věcem, které jim dosloužily, šanci na druhý život. A především předcházet vzniku odpadů, končících zbytečně na skládkách či v nejhorším případě v přírodě, odkud je pak dobrovolníci musejí zcela zbytečně uklízet“, doplnil Miroslav Kubásek.