Arcidiecézní charita Praha

Takto vypadá indický chlapec Prashant, kterého si Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) se již v roce 2006 rozhodla zapojit do projektu Arcidiecézní charity Praha zvaného Adopce na dálku. Pomocí tohoto projektu mohou lidé ze zemí, jejichž stav je po ekonomické stránce relativně dobrý, finančně podpořit děti z tzv. třetího světa. ČRDM si tímto způsobem „adoptovala“ indického chlapce, který se jmenuje Prashanth. Pravidelně mu tak určitou peněžní částkou přispívá na jeho studium. Prashanthovi je nyní už 16 let a pokud jde o učení, zdá se, že se mu velmi daří. Za dobu, co se s ním zástupci ČRDM takto „na dálku znají“, se mu podařilo postoupit do vyššího vzdělávacího stupně, na tzv. High School. A jak je vidět z jeho zatím posledního dopisu, pomýšlí i na univerzitu.

Prashanth - adoptivní syn České rady dětí a mládeže z IndieVždyť je srpen, řeknete, co to je za nesmysl? Ano, je srpen, ale po čtyřměsíčním putování k nám dorazil z Indie dopis našeho adoptivního syna Prashantha. Dopis, nadepsaný „Velikonoční“…
„Tentokrát bych chtěl napsat o svých koníčcích. Rád čtu knížky povídek, komiksy a pohádky. Taky čtu ranní noviny. Nejradši si hraju, ale baví mne také pomáhat mamince v kuchyni…
Ve škole jsme měli kriketový turnaj. Účastnil jsem se zápasu a náš tým hrál velmi dobře. V únoru jsme slavili náš Školní den. Bylo přitom mnoho kulturních programů a oslava byla velkolepá.“

Prashanthovi je letos čtrnáct let, chodí do 9. třídy Školy Matky Terezy. Jeho rodným jazykem je kannadština, bydlí totiž v Kullunje v Indii.

Prashanth - adoptivní syn České rady dětí a mládeže z Indie „Jak se máte? Já se mám dobře. Tento rok je v naší třídě 40 studentů. Moje třídní se jmenuje Gayathri. Učí matematiku a je moc hodná,“ píše nám Prashanth, adoptivní syn České rady dětí a mládeže.
Mohli jste si o něm přečíst na Adamu loni začátkem roku.
V čase podzimním jsme napsali další dopis a přidali pár drobností jako pastelky, fotografie a pohledy Prahy. Víc se dětem, které podporujete na studiích, posílat ani nesmí.
Na předvánočním setkání představitelů převážně zakladatelských sdružení ČRDM se zástupci MŠMT jsme shromáždili opět potřebný obnos na Prashantovo vzdělání.

Velvyslanec ČR Václav Jílek při návštěvě projektu Arcidiecézní charity Praha v Solwezi (Zambie)Velvyslanec České republiky Václav Jílek spolu se svou chotí v sobotu 4. 8. 2007 navštívili projekt Arcidiecézní charity Praha v Solwezi, v Zambii. Cílem návštěvy bylo předání knížek, nástěnných map, učebnic a jiných školních pomůcek v hodnotě 5600 USD (cca 115 000 Kč) škole St. Charles Academy, se kterou Arcidiecézní charita (ADCH) Praha spolupracuje již více než rok. Jedná se o dar zastupitelského úřadu v Harrare. V současné době 170 dětí z této školy je i zapojeno do projektu ADCH Praha Adopce na dálku.

Prashanth HegdePřišel dopis od „adoptivního syna“ České rady dětí a mládeže z Indie. Máme z něj velkou radost, a tak se o ni chceme podělit i s vámi – čtenáři Adama.

Ahoj,
jmenuju se Prashanth Hegde.
Chodím do 8. třídy Školy Matky Terezy ve vesnici Shankaranarayana. Můj tatínek se jmenuje Bojaraj a moje maminka Rathna. Je nás doma celkem 5 – já, máma, táta, dědeček a můj bratr.
Máme doma taky kočku a psa, mám rád zvířata. Nejraději si čtu knížky a ve škole je mým oblíbeným předmětem přírodověda. Ve škole mám moc rád učitelku Divyu. Ve Škole Matky Terezy se mi líbí, protože nás moc dobře učí. Na televizi se dívám denně jen půl hodiny, potom sedím nad učením. Až vyrostu, přál bych si stát se policejním důstojníkem. Moji nejbližší kamarádi jsou Shreesha a Sudheer. S učením mi doma nikdo nepomáhá.

Moc děkuji za vaši pomoc.
Budu se modlit za vaše zdraví.

Váš Prashanth Hedge

Originál dopisu je psaný v kannadštině. Při pohledu na něj kolega Petr poznamenal, jak je dobře, že elfské písmo ještě aspoň někde nebylo zapomenuto🙂. Ostatně, přesvědčte se sami.

Děti k „adopci“ vybírá ze zemí třetího světa Arcidiecézní charita. Máte-li zájem se o tom dozvědět více, podívejte se na její internetové stránky.

Prashanth - adoptivní syn ČRDM z Indie, 2006Prashanthovi je třináct, chodí do Školy Matky Terezy a když se zrovna neučí, pomáhá tatínkovi na poli. Má o dva roky staršího brášku Srikantha a rád sportuje. Anglicky zatím moc neumí – jeho rodným jazykem je kannadština, bydlí totiž v Kullunje v Indii.
O tom, že všemožná předvánoční setkání nemusejí být jen nic neřešícím, byť příjemným potlachem, přesvědčila večeře náčelníků dětských a mládežnických spolků se zástupci státní správy (náměstkyně ministryně školství Eva Bartoňová, ředitel odboru pro mládež Jaroslav Tuček), kterou navštívili i mj. bývalá předsedkyně ČRDM Jana Vohralíková či poslanec Petr Bratský.
Během onoho předvánočního večera 19. prosince byl vybrán potřebný počet peněz na „adopci“ indického třináctiletého mládence.