Bambiriáda 2006
Musím říci, že rád cestuji. Rád objevuji neznámé kraje, rád svištím autem od města k městu. Mám rád silničky v naší pěkné přírodě, proto se každým rokem těším na pracovní bambiriádní jízdu. Rok co rok spousta kilometrů, hodně bambiriádních míst. A není to jen o městech, kde již z dálky je vidět shon, rodinky míří na Bambiriádu, je slyšet hlas pódia. Je to i o plakátech osamělých v zapadlé vísce na Chrudimsku. Je to o staré babičce, co na okraji Šumperku poradila cestu a věděla, že je bambiriádní čas. Letos to uběhlo zase rychleji. Je pátek ráno a já s dcerkou nasedáme a těšíme se na stovky kilometrů.
Na Sněm dětí a mládeže, pořádaný jako součást pražské Bambiriády ve dnech 25. – 29. května 2006 dorazilo do Prahy na 30 dětí z celé České republiky. Již ve čtvrtek čekalo všechny účastníky Sněmu mnoho práce. Odpoledne debatovali se zástupci dětských a mládežnických organizací ze čtyř zemí Evropské unie. Diskuse byla pořádána, stejně jako celá Bambiriáda a Sněm, Českou radou dětí a mládeže (ČRDM). Jednotliví delegáti byli večer následně seznámeni také s EVS – Evropskou dobrovolnou službou a to přímo od dvou účastnic projektu ze Španělska a Rakouska, které svou „službu“ vykonávají v kanceláři ústředí DUHY.
Po cestě z rychlíku z nádraží Ostrava – Svinov se snažím držet instrukcí, které jsem dostala k nalezení Bambiriády, ale zároveň neustále pozoruji oblohu. Podobně jako možná stovky lidí, kteří si přejí, aby letošní ročník proběhl za pěkného počasí, cítím vrtkavost přírody a hovory o počasí se stávají pevnou součástí mého programu až do neděle.
Rozhovor se starostou obce Kateřinice Antonínem Mikšíkem, laureátem Ceny ČRDM „Přístav“ za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží pro rok 2006
Co pro vás, pane starosto, znamená Cena Přístav, kterou vám Česká rada dětí a mládeže letos udělila?
Nejdříve vám chci poděkovat za tak velké ocenění. Nevím, zda si je zasloužím, neboť nejsem tím, kdo by toužil po ocenění, ale tím, kdo chce pomoci tam, kde je to zapotřebí. Cena Přístav pro mne znamená zakotvení u vás všech, kteří svou prací přispíváte na dětskou duši a zdravý dětský svět.
Rozhovor s Janem Burdou, vedoucím oddělení mládeže a sportu Krajského úřadu kraje Vysočina a laureátem Ceny Přístav za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží za rok 2006
Jaké byly vaše pocity, když jste se dozvěděl, že dostanete Cenu Přístav a co pro vás osobně tato cena znamená?
Ty pocity jsou naprosto úžasné a já jsem přemýšlel, za co tu cenu vlastně mám. Na krajském úřadě v pozici, ve které jsem, pracuji od srpna 2001. Přišel jsem tam s tím, že chci, aby naše oddělení fungovalo hodně otevřeným způsobem, abychom práci pro děti nedělali od „zeleného“ úřednického stolu, ale byli skutečnými partnery pro organizace pracující s dětmi a mládeží. Jak se zdá, tak se to podařilo a naší práce si všimli.
Rozhovor s Ing. Stanislavem Juránkem, hejtmanem Jihomoravského kraje a laureátem Ceny ČRDM „Přístav“ za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží pro rok 2006.
Pane hejtmane, na Cenu Přístav vás nominovala více než desítka sdružení pracujících s dětmi a mládeží. Jaké byly vaše pocity, když jste se o své nominaci na tuto cenu dozvěděl a co vám třeba běželo hlavou při jejím předávání?
Mám velikou radost, že se mi dostalo tohoto ocenění od lidí, kterým jsem pomáhal a se kterými jsem na stejné lodi. Protože oni dělají pro děti a mládež určitě nejméně tolik, co jsem udělal já. Když jsem si přečetl jejich návrhy a důvody, proč mě na tuto cenu navrhují, připomněl jsem si všechno, co jsem pro děti od malička dělal. A jsem moc rád, že oni to dětem předávají dál, protože já už jsem od doby, kdy jsem vedl 23 táborů, přece jenom trochu vzdálen a můžu pomáhat z trošku vzdálenější parkety. Chci ale říct, že mít za sebou v 50 letech vedení 23 táborů, to je krásné.
Rozhovor s vedoucí oddělení dětí, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Mgr. Miroslavou Smolíkovou, laureátkou Ceny ČRDM „Přístav“ za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží pro rok 2006.
Jste, paní magistro, čerstvou držitelkou Ceny Přístav – s jakými pocity jste ji přebírala?
Určitě si té ceny nesmírně vážím, protože vím, co obnáší práce právě v neziskových organizacích. V zájmových aktivitách jsem vlastně vyrostla: tancování, pěvecké sbory, divadlo, folklorní soubory… A jsem nesmírně šťastná, že teď na krajském úřadu mohu tyto věci trochu ovlivňovat: pracuji na oddělení volnočasových aktivit, tělovýchovy a sportu. A vím docela dobře, kolik práce s dětmi a mládeží neziskové organizace na tomto poli vykonají.
Asi není příliš obvyklé, aby byly bojové prapory vojáků zdobeny stuhami, které připomínají mírové nasazení armády ve prospěch dětí. Zvláště, pokud by navíc nešlo ani o pomoc armády při „mimořádných situacích“, třeba živelních pohromách. A přesto právě takovou pamětní stuhu připevnil předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM) Pavel Trantina k bojovému praporu Posádkového velitelství Praha u příležitosti zahájení Bambiriády 2006 na vrchu Vítkově. Proč? Armáda České republiky tuto akci velmi významně podporuje. A to již řadu let.
V neděli 28. května odpoledne skončil osmý ročník celostátní Bambiriády 2006, kterou již tradičně uspořádala Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Cílem akce, konané pod mottem BÁJečNÝ DĚTSKÝ SVĚT, bylo zvýraznit roli, jakou při hledání vhodné náplně volného času nejmladší generace hrají různá juniorská uskupení. Bambiriáda trvala podle místních podmínek od dvou do čtyř dnů, a to ve 26 městech ve všech krajích ČR. Zúčastnila se jí více než stovka rozmanitých organizací a tisíce dobrovolníků. Bez ohledu na deštivé počasí (např. v Českých Budějovicích musela být akce v neděli předčasně ukončena; na několika jiných místech nastoupila „mokrá vairanta“ programu) celkový počet návštěvníků přesáhl 150 000.