Browsing: Banát 2009

Letos pořádá Asociace turistických oddílů mládeže ve spolupráci s Ligou lesní moudrosti již třetím rokem banátské táboření. Táboří se na krásném místě u vodních mlýnů pod obcí Gernik. Na táboře bude okolo třiceti dětí a osm vedoucích. Tábor trvá od 22. července do 2. srpna (19. července ráno odjezd z Prahy, 4. srpna ve večerních hodinách návrat opět do Prahy). Hledáme kuchařku či kuchaře. Měl by umět dobře vařit, a to „standardní kuchyni“ – děti krajanů si potrpí spíše než na bio stravu na trošku hutnější jídlo… Na kuchyni nebude sám, vždy se tam bude střídat jeden vedoucí a jedna skupinka dětí. Veškeré náklady (cesta, jídlo…) jsou hrazené. Odměnou je hlavně táboření v neznámém a kouzelném kraji a pocit z toho, že uděláte něco pro krajany ve vzdáleném Banátu. Malý finanční bonus dobrého kuchaře či kuchařku nemine také. Pokud byste o lehce dobrodružné akci uvažovali, ozvěte se, prosím, na níže uvedený e-mail co nejdříve.
Tereza Majerová, Liga lesní moudrosti, kmen Osmaka Opo (terezamajerova@seznam.cz)

Děti krajanů v Banátu jsou stejně hravé jako u nás Asociace turistických oddílů mládeže (A-TOM) a Liga lesní moudrosti spojily své síly a v srpnových dnech tohoto roku uspořádaly a organizačně vedly dva turnusy táborů v rumunském Banátu. Tábory jsou velmi specifické a v dané oblasti jedinečné, protože vedoucí z řad obou spolků v prostředí osamocených českých vesnic připravili bohatý program pro děti krajanů. Akce to byla již druhá v pořadí, což bylo znát na velmi dobrých vztazích s místními Čechy, hladším průběhem stavby tábora i na ostřílenosti dětí, jinak poněkud nesmělých. Loňský úspěch nám zkrátka pootevřel dveře…
Celou akci podpořilo stejně jako vloni naše mateřské Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy – díky mu za to!

Malá část osazenstva dětského tábora v rumunském Banátu, v malebném údolí nedaleko Gerníku. (Foto Ladislav Toth)U Petra. Malebné údolí, na jehož úbočí ze skály vyvěrá průzračný potok plný raků a jiné zvířeny. Na potoce stojí několik mlýnků, k nimž již po generace přijíždí místní lidé mlít obilí. Nedaleká vesnice Gernik, v níž v současné době žije okolo dvou set duší. Oblast českého Banátu, oblast na jihu Rumunska, kde se v předminulém století usadili a vesnice založili lidé, kteří přišli od nás, z české kotliny. Svou kulturu, tradice i jazyk si úzkostlivě střežili, a proto dodnes zní po několika vesnicích této oblasti český jazyk. V některých více, v některých méně. Kdybyste zamířili z Gerniku v polovině srpna směrem k Petrovi, mohli byste spatřit na louce u mlýnků dvanáct podsad, dvě týpí a jedno velké šapitó. Náš tábor.

Na výstavě Český Banát jsou k vidění například masopustní a adventní masky.Masopustní a adventní masky, pracovní i sváteční oděv a kroje, rolnické náčiní, vybavení domácnosti, ale i staré knihy, sbírka motýlů a brouků, vycpaný medvěd a vlk anebo třeba galerie fotografií včetně série působivých portrétních snímků… Výstava zahájená 11. září 2009 v Musaionu – letohrádku Kinských v Praze 5 návštěvníkům ukazuje hodnoty tradiční kultury našich krajanů z českých vesnic v rumunském Banátu. Expozice, nazvaná výmluvně „Český Banát. Život a tradice obyvatel rumunského Banátu“, bude zpestřena řadou doprovodných akcí (např. přednášky a filmové projekce) a potrvá až do 28. března 2010.

Mladí brontosauři strávili léto u českých krajanů v Banátu V polovině srpna 2009 úspěšně skončil projekt ZČ Hnutí Brontosaurus Modrý kámen „Český Banát aneb Cestou k lidem“, který se konal na jihozápadě Rumunska, v hornaté a obtížně přístupné oblasti Banát. Na tři týdny tam jelo přes 20 mladých lidí z Čech, kteří poznávali současný život našich krajanů, jejich kulturu, zvyky, každodenní činnosti a jedinečnou krajinu této části země jinak než běžní turisté. V rámci společné práce s rumunskými účastníky se podařilo mimo jiné renovovat 14 zastavení křížové cesty v krajanské obci Gerník.