Debatování

Logo Asociace debtaních klubů ČR, o. s.Stejně tak jako cyklisté na Tour de France jedoucí po cílové rovince na Champs-Élysées, blíží se i Debatní liga do svého finále. Po celoročním úsilí a čtyřech kvalifikačních turnajích, kterými finalisté úspěšně prošli, přichází závěrečný finálový turnaj. Ten je vyvrcholením celé sezóny pod patronací Asociace debatních klubů, o.s.

Na mistrovství světa v debatování, konané v době od 9. do 19. února, se do řecké metropole vypravilo i družstvo české Asociace debatních klubů. Šestičlenný reprezentační tým, vedený trenérem Janem Tulisem, tvoří Martin Dunaj (Gymnázium Jana Nerudy, Praha), Barbora Goláňová (Gymnázium Jana Nerudy, Praha), Lenka Habětínová (Debatní klub Nad Alejí, Praha), Šimon Podhajský (Debatní klub Nad Alejí, Praha) a Michaela Rutová (Gymnázium F.X.Šaldy, Liberec). Náhradnicí je Barbora Šonková (Gymnázium Jana Nerudy, Praha). O zmíněné mezinárodní soutěži informuje na svých internetových stránkách Asociace debatních klubů.

Více informací naleznete zde: http://debatovani.cz/drupal/index.php?q=node/370

Pro novou sezónu soutěží mládeže v akademickém debatování, jemuž se věnují členové Asociace debatních klubů ČR, už byly vybrány oficiální teze. Tvrzení, o něž se budou svádět rétorická klání, znějí: „Liberalizace obchodu s potravinami je cestou z potravinové krize“, „Mezinárodní společenství by mělo zasahovat do vnitřního vývoje méně rozvinutých zemí“ a „Prvky přímé demokracie jsou škodlivé“.
Vyplývá to z informací zveřejněných na internetové stránce http://www.debatovani.cz

Soutěžní týmy: zleva Michal Pečeňa, Matěj Pilát (oba za stranu afirmativní), Milan Štemberg a Soňa Milanová (oba za stranu negativní).Co má větší cenu: bezpečí, anebo soukromí? Jak pro koho. Jedni by se rádi vzdali části svého privátu výměnou za uklidňující pocit, že se jim nemůže stát nic zlého, třeba při cestě do Spojených států amerických. Poskytli o sobě přece všechny požadované údaje – a bezpečnostní experti v USA už jistě vědí, jak je vyhodnotit. Druzí bijí na poplach: Pozor! Poskytováním zbytečně podrobných informací o vás to začíná, a kdo ví, čím to může končit…? Jinak řečeno: je to diskutabilní. Což je ovšem výtečná zpráva pro studenty z diskusních klubů. V korektně vedených debatách s jasnými pravidly si brousí své rétorické a argumentační schopnosti – a také v nich soutěží. Ukázkovou debatu, točící se kolem úvodní sporné otázky, předvedli 23. ledna 2007 v prostorách Evropského domu v centru Prahy.

DUINO 2006- Debate and speech institute. Duino je malé městečko v Itálii poblíž Terstu, kde se v průběhu prvních dvou červencových týdnů sešlo, nebo spíš sjelo či sletělo, kolem čtyřiceti teenagerů z USA, pobaltských republik, balkánských republik a Československa (plus několik kusů školitelů a jiného personálu), aby neztráceli čas flákáním se na pláži a i v létě se něčemu přiučili. Několik účastníků si to však po příjezdu poněkud rozmyslelo a stejně se nakonec na té pláži flákalo. Jenže většina lekcí byla povinná, takže chtě nechtě se i z nich stali lepší debatéři. Aby taky ne, za ty peníze. Od hlavního vedoucího jsme se mimo jiné dozvěděli, že starovné 1500 USD je ještě hodně výhodná cena, reálné náklady na pobyt jsou prý přibližně 6000 USD.

Finálový turnaj X. ročníku debatní ligy 29. 4.-1. 5. 2005 Havlíčkův Brod Když by se mě ještě před pár lety někdo zeptal, co se mi vybaví pod slovem debata, pravděpodobně bych mu odpověděla, že pořad, který kdysi vysílala Česká televize vždy v neděli po poledni. A že je to příšerná nuda, vždyť se tam jen hádají politici o té které kauze, co jim v danou dobu ležela v žaludku. Zeptejte se mě někdo dnes a stoprocentně odpovím, že debata je jedna z nejlepších aktivit, kterou lze mladý člověk trávit svůj volný čas. Není to ale tím, že za těch x let by se naše politická scéna tak rapidně zlepšila a navíc začala být pro mladé tak přitažlivá, to rozhodně ne.