V září a říjnu 2008 uspořádala Česká rada dětí a mládeže sérii tří seminářů se společným tématem interkulturní konflikty a jejich řešení. Vedla ji Mgr. Dana Moree, která se na poli multikulturní výchovy pohybuje již dlouhou dobu a kromě bezpočtu článků a mnoha publikací vznikl díky ní i mediálně velmi známý projekt Czechkid (www.czechkid.cz). Seminář o řešení interkulturních konfliktů byl financován z prostředků United Nations High Commissioner for Refugees, Praha.
Každý jsme jiný – všichni rovnoprávní
Začleňování imigrantů a jejich rodin do většinové společnosti v zemi, kterou si zvolili pro svůj další život, může mít mnoho různých podob. Jednu z nich dokládá fotografická výstava o putování skupiny dětí z Arménie, Čečenska, Ingušska a Ukrajiny po našich dětských letních táborech. Vernisáž Putování se uskutečnila 7. září 2007 ve foyer Domu OSN na náměstí Kinských v Praze 5. Expozice sestává jednak z dokumentárních snímků fotografů Štěpána Kačeny a Petra Horkého, a jednak z fotografií pořízených samotnými dětmi.
Výstavou fotografií vyvrcholí projekt Putování, který se uskutečnil v rámci kampaně na podporu lidských práv „Každý jsme jiný, všichni rovnoprávní“.
Vernisáž výstavy s uzavřením projektu a předáním cen, na kterou vás srdečně zveme, proběhne v pátek 7. září 2007 od 14:00 do 16:00 ve foyer Domu OSN v Praze, náměstí Kinských 6.
Děti z Arménie, Ukrajiny, Čečenska a Ingušska obešly spolu s pěti vedoucími v červenci čtyři české letní tábory. Během té doby si hrály, povídaly a fotografovaly.
A kde jsou postele? A viděli jste ty záchody? Jsem v šoku!“, ozvaly se unisono hlasy dospívajících Armének poté, co společně s dalšími v České republice trvale usazenými cizinci navštívily jeden ze čtyř letních táborů, které se staly jejich hostitelskými domovy po dobu týdenního fotografického tábora „Putování“. Tábor v rámci kampaně „All different, All equal“ realizovala Česká rada dětí a mládeže.
„Máš, cos´ chtěla!“, říkala jsem si ve dnech, kdy se dohromady mísil nedostatek času s údivem nad naprosto novými informacemi nezbytnými k zajištění hladkého průběhu tábora.
Jste mladí cizinci, kteří by rádi poznali, jak tráví léto ostatní mladí lidé stejného věku? Jaké to je pobývat daleko od civilizace a denních starostí? Mýt se v potoce, vařit v kotlíku, večer koukat na hvězdy? Chtěli byste poznat zlomek života, na který se každý táborník těší od rozkvětu prvních sněženek? Poznat nové lidi a dát příležitost pro vznik nového přátelství? Pak čtěte dál…
V rámci kampaně All different, all equal zahajujeme
Multikulturní centrum Praha vyhlašuje v rámci „Vládní kampaně na podporu rovných příležitostí pro všechny v ČR“ fotografickou soutěž o nejlepší dokumentární fotografický cyklus s tématem rozmanitost a diskriminace v české společnosti. Soutěž je otevřená profesionálním i amatérským fotografům, kteří se věnují tématům rozmanitosti a diskriminace na základě rasového či etnického původu, náboženství nebo víry, věku, zdravotního postižení či sexuální orientace v ČR.
Festival alternativní mládežnické kultury CIHELNA – VYSTUPOVAT 2007. se uskuteční v pátek 15. a sobotu 16. června 2007 v Cihelně v Chlumu u Křemže. Kromě kapel, divadel a filmů budou moci návštěvníci shlédnout také výstavu výtvarných prací mládeže a dětí ze soutěže na téma RESPEKT, kterou na sklonku roku 2006 realizovalo naše partnerské ICM – Informační centrum pro mládež S.D.M. České Budějovice, jako součást informačního projektu „Každý jsme jiný – všichni rovnoprávní“ – All Different – All Equal.
V rámci programu vystoupí také mládežnická kapela NO ROCK (CPDM, o.p.s. – Klub Bouda), která se stala vítězem národní soutěže Kam-Paň-Song. Tato soutěž…
Jaké je to být uprchlíkem?
Jaké národnosti byste chtěli být, kdybyste si mohli vybrat?
…nebo se zkuste vžít do role, kdy jste jediný, kterého ostatní do svého kolektivu nepřijali…
Takové a mnohé další interaktivní hry s tématy lidských práv a multikulturní společnosti sestavila, přeložila a upravila Michaela Čakrtová. Svým obsahem je manuál směřovaný zejména na sdružení pracující s mládeží.
Lítost – cit, který nemám ráda. Symbolizuje u mě bezbrannost, bezvládnost, závislost…
Snažím se jí vyhýbat – necítit ji k ostatním a už vůbec ne k sobě samotné, když si pomyslím, že bych na ni měla právo. Někdy se však přeci objeví a je pro mě znamením, že je situace vážná.
Na workshopu o lidech, kteří ztratili jeden z nejcennějších smyslů – zrak, a o důležitosti jejich psích průvodců, se však nebylo ničeho podobného třeba obávat. Naopak. Troufám si říct, že ten, kdo daný interaktivní seminář navštívil, z něj odcházel přinejmenším příjemně udivený nad pestrým životem, který lidé bez zraku mohou žít.
Ve středu 21. března po celý den dobrovolníci z neziskových organizací a škol rozdávali lidem informační letáky spolu s oranžovými stužkami, jež symbolizují odmítnutí všech forem rasové diskriminace. A to nejen v hlavním městě, ale dokonce v sedmi městech České republiky – v Brně, Liberci, Praze, Olomouci, Ostravě, Strakonicích a Ústí nad Labem. Oranžovou stužku uzavřel večer Koncert proti rasismu v Praze, kde vystoupily skupiny Gipsy.cz, MaleeDivy, Terne Čhave, Trombenik-klub Abaton.