Sumář všeho, za čím stojíme a co ctíme, abychom pro ochranu dětí a mládeže proti sexuálnímu násilí ve sdruženích udělali maximum Představenstvo ČRDM schválilo v květnu 2009 text Kodexu chování pro prevenci sexuálního násilí ve sdruženích pracujících s dětmi a mládeží , který je výstupem z dlouhodobého projektu ČRDM „Nás se to týká“.
Kodex má formu doporučení a měl by sdružení z oblasti práce s dětmi a mládeží inspirovat k vytvoření nebo adaptaci vlastních pravidel pro podporu prevence sexuálního násilí ve všech aktivitách sdružení. Jeho autory jsou zástupci sdružení dětí a mládeže, kteří se v rámci odborné skupiny scházeli v minulém roce při specializovaných seminářích.
Nás se to týká
Závěrem uplynulého a na samém konci ledna letošního roku se uskutečnil třetí a čtvrtý seminář projektu Nás se to týká, jehož organizátorem je Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Hlavními hosty třetího semináře byli zástupci Bavorského kruhu mládeže (Bayerischer Jugendring), jejichž práce inspirovala českou stranu ke vzniku zmíněného projektu. Tématem setkání se tedy stala vzájemná výměna zkušeností. Čtvrtý seminář byl koncipován jako workshop s psycholožkou Lenkou Šulovou, která představila několik variant preventivních programů pro děti a dospívající. Projekt Nás se to týká je zaměřen na prevenci sexuálního zneužívání dětí a mládeže na akcích dětských sdružení.
Pro případ, že v některém organizačním článku dětského sdružení nastane v souvislosti s jeho činností krizová situace, měl by být po ruce jasný stručný scénář, jak ji řešit, a to včetně „horké linky“ s možností okamžité pomoci a rady. Jednou z takových krizových situací přitom může být kromě úrazu s tragickými následky a živelní pohromy i exces v podobě sexuálního zneužití dítěte. Obecný návod, jak postupovat a na co se soustředit, může být v dané chvíli pro vedoucího, jemuž připadne úkol krizi řešit, neocenitelnou pomůckou. Modelový krizový lístek představil účastníkům semináře uspořádaného 18. listopadu 2008 v rámci projektu Nás se to týká lektor Roman Šantora z Junáku – svazu skautů a skautek ČR.
Atmosféra důvěry, v níž se dítě může bez obav svěřit blízké dospělé osobě, představuje jeden ze základních předpokladů pro snižování rizika sexuálního zneužívání dětí. Je zapotřebí umět dítěti naslouchat, brát ho vážně. A v případě podezření, že bylo zneužito, s citlivým ohledem na oběť jednat: oznámit tuto záležitost policii, sociální pracovnici – a samozřejmě rodičům. Na prvním semináři konaném v rámci projektu Nás se to týká to 14. října 2008 jeho účastníkům a účastnicím, zastupujícím sedm členských sdružení České rady dětí a mládeže (ČRDM), mimo jiné řekl dětský psychiatr a psychoanalytik MUDr. Petr Pöthe.
Osvěta (nejen) rodičů, prevence sexuálního zneužívání dětí na akcích dětských sdružení a kampaň zaměřená na mládež v souvislosti s blížícím se předsednictvím České republiky Radě Evropské unie – tato tři témata dominovala tiskové konferenci, uspořádané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) 29. srpna 2008. Na setkání s novináři u příležitosti zahájení nového školního roku několikrát zaznělo, jak důležité je, aby rodiče věnovali dostatečnou pozornost nejen školním výsledkům svých ratolestí, ale také tomu, co děti dělají ve svém volném čase.