Spolu s tím školním začal také nový skautský rok a po celém Česku se rozběhly nábory nováčků. Skautů a skautek je u nás dnes téměř 70 tisíc a jejich počet trvale stoupá již 15 let. Největší výchovná organizace pro děti a mládež ale naráží i na své limity: kapacitu nebo špatný stav kluboven a nedostatek vedoucích – dobrovolníků. Těch totiž přibývá pomaleji než kluků a holek v oddílech.
Desítky oddílů v těchto dnech pořádají náborové akce, obcházejí školy nebo vyvěšují plakáty lákající kluky a holky na partu dobrých kamarádů a skautská dobrodružství.
Minulý rok tyto aktivity komplikovala pandemie covid-19, a nováčků tak přišlo o čtvrtinu méně.
„Letos se v náborech soustředíme nejen na děti z 1. až 3. třídy, ale oslovujeme i starší kluky a holky. Rodiče si nezřídka myslí, že v deseti letech už je na skauting pozdě, ale oddíly mají často ve starších věkových kategoriích volněji. Novinkou je pak také oslovování dospělých, kterým nabízíme možnost stát se dobrovolníkem a pomáhat při vedení oddílu,” vysvětluje starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.
Zájem o skauting je u nás trvale velmi vysoký, podle výzkumu agentury Ipsos (2019) by ho jako volnočasovou aktivitu doporučilo 7 z 10 dospělých. Rodiče oceňují, že skauting kluky a holky rozvíjí všestranně, posiluje odolnost, samostatnost a sebedůvěru a přináší možnost trávit čas aktivně a smysluplně. Děti pak na skautingu baví možnost vyzkoušet si řadu pestrých aktivit, získávat nové schopnosti a zažívat hry a dobrodružství s dobrými kamarády na schůzkách, výpravách i táborech.
Nejvíce skautů a skautek najdeme dnes v Jihomoravském a Středočeském kraji a v Praze. Pro velkou část oddílů v těchto krajích platí, že najít místo pro nováčky je komplikované. Skauti z obcí v okolí Prahy a například udávají, že na čekacích listinách do jejich oddílů je i 150 dětí. Růst skautingu v těchto i dalších regionech limituje nedostatek vedoucích, nedostatečná kapacita klubovny, kde se kluci a holky pravidelně scházejí, nebo její nevyhovující stav.
Jednu novou a jednu opravenou klubovnu otevřeli na začátku září skauti z Říčan. Stavbu i rekonstrukci zvládli v rekordním čase a díky dobrovolnické práci nezanedbatelně snížili náklady. „Počty zájemců o vstup do našich oddílů v posledních letech převyšovaly kapacitu naší klubovny, postavené již v roce 1969, a proto jsme se rozhodli postavit novou. Do toho nám ale stará budova vyhořela. Stavěli jsme tedy dvě budovy zároveň a díky široké podpoře jsme je zvládli obě otevřít ani ne po roce,” líčí říčanský vedoucí Kryštof Horn.
To skauti a skautky z jihomoravských Boskovic zatím o vhodném zázemí jen sní. S pětistovkou členů jsou třetím největším skautským střediskem v zemi, o podporu obce pro vytvoření trvalých prostor pro všechny oddíly se ucházejí marně. „Klubovny máme kromě fary ve dvou městských budovách. První objekt, v němž sídlí náš největší oddíl, má demoliční záměr a s druhým objektem má město jiné plány,” uvádí boskovická vedoucí Ludmila Klíčová.
V průzkumu Ipsosu 70 procent respondentů souhlasilo, že by obce měly skauting podporovat, opačného názoru bylo 5 procent dotázaných.
Další šanci pro nováčky pak přináší vznik oddílů: jen za minulý rok šlo o čtyři desítky nových míst na mapě českého skautingu. Letos se rozjíždí i činnost nového oddílu na Praze 6. „Jsme parta vedoucích, která již předala svým nástupcům oddíly a k nim i dlouhé čekací listiny. Rádi bychom nabídli prostor, aby skautská přátelství a dobrodružství mohli zažít i další holky a kluci. Právě proto jsme se dali dohromady a zakládáme nový oddíl,” komentuje své rozhodnutí vedoucí oddílu Helena Kernerová.
Na dostatku vedoucích – dobrovolníků, kteří pracují v oddílech ve svém volném čase – růst skautingu a dostatečná kapacita oddílů rovněž závisí. Junák – český skaut proto podporuje oddíly v tom, aby se nebály oslovovat dospělé ve svém okolí a nabízely jim možnost podílet se na výchově kluků a holek a zažívat s nimi skvělá skautská dobrodružství.
Rodiče se mohou po oddílech vítajících nováčky ve svém okolí poohlédnout na www.skaut.cz/mapa.
Pokud se nemohou rozhodnout, může jim pomoct 7 důvodů, proč dát děti do skautu.
10 zajímavostí o současném skautingu v Česku:
- Skautů a skautek v Česku přibývá již 15 let.
- Skautské oddíly podporuje svou prací 12 538 dobrovolnic a dobrovolníků.
- V Česku je 2 242 skautských oddílů, které sdružuje 477 skautských středisek.
- Skautů – mužů je jen o málo více než skautek – žen (53% oproti 47%).
- Nejméně skautek a skautů má Karlovarský kraj, následuje Ústecký a Liberecký.
- Při přepočtu na počet obyvatel jsou skautsky nejsaturovanějšími kraji Pardubický, Jihomoravský a Královéhradecký.
- Více než polovina (55%) skautek a skautů má mezi 7 a 15 lety.
- Největší skautská střediska bychom našli v Praze, Českých Budějovicích, Blansku a Boskovicích.
- V Česku je téměř 4 700 vodních skautů a skautek.
- Nejvíce skautských táborů probíhá v Jihočeském kraji, na Vysočině a v Plzeňském kraji