Již poosmnácté pořádá Česká asociace streetwork v polovině září Týden nízkoprahových klubů. Široké veřejnosti se během něj otevřou nízkoprahové kluby pro děti a mládež z celé republiky. Letošní ročník celé akce se podrobněji zaměří na děti a rodiny ohrožené ztrátou bydlení a na oblast duševního zdraví dětí a dospívajících. Zapojí se do něj 127 klubů z celé republiky.
Týden nízkoprahových klubů se bude v desítkách míst republiky konat v termínu 16.–22. září. Rodiče, zástupci samospráv, pedagogičtí pracovníci i potenciální klienti budou mít v těchto dnech možnost nahlédnout do provozu klubů a seznámit se s jejich nabídkou, chodem a celkovým přínosem v místě, kde fungují.
„V tomto ročníku Týdne nízkoprahových klubů upozorňujeme na téma bytové nouze a jejího vlivu na děti, které vyrůstají v rodinách ohrožených ztrátou bydlení. Podle iniciativy Za bydlení se dnes v České republice v bytové nouzi nachází 154 tisíc lidí, včetně 61 tisíc dětí, další milion lidí je bytovou nouzí ohrožen. Téma bude velmi aktuální i vzhledem k návrhu zákona o podpoře bydlení, který nyní projednává Poslanecká sněmovna,“ přibližuje jedno z témat letošního ročníku Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.
Další téma, kterému se budou věnovat programy v rámci Týdne nízkoprahových klubů, je duševní zdraví dětí a dospívajících a wellbeing na školách. Zaměříme se na sociální práci ve školách a mezioborovou spolupráci s cílem zlepšit školní a třídní klima, aby škola byla bezpečným místem pro všechny.
Jaké akce se v rámci Týdne nízkoprahových klubů 2024 budou konat ve vašem regionu?
Podrobný program Týdne nízkoprahových klubů 2024 najdete na stránce www.streetwork.cz (v programu můžete přehledně vybírat akce podle jednotlivých krajů, u každé najdete anotaci, termín i kontaktní informace)
Orandžák, Ubytovna v krabičce a stovka dalších programů
Po celé republice se tak během Týdne nízkoprahových klubů 2024 bude konat více než stovka zajímavých akcí a programů určených pro širokou veřejnost, učitele, žáky i další zájemce o seznámení se s činností a fungováním nízkoprahových zařízení pro děti a mládež. Část programů bude mít podobu dne otevřených dveří, při kterých se návštěvníci přímo seznámí se zázemím klubů a jejich fungováním.
„Přijďte se sami podrobněji seznámit s fungováním našeho NZDM DoPatra a ověřit si, že naši pracovníci opakovaně dokazují, že umí děti vyhledávat, kontaktovat, navazovat s nimi bezpečný a důvěrný vztah, intervenovat i vhodně síťovat a předávat je v případě potřeby do návazných institucí,“ zve například zájemce o bližší seznámení s nízkoprahovým zařízením Štefan Bužo z NZDM DoPatra, které se nachází v Novém Bydžově v Královéhradeckém kraji.
Tématu bydlení, jeho nedostupnosti a podmínek nejistého a nedostatečného bydlení, ve kterých dnes v České republice stále vyrůstají desítky tisíc dětí, se budou věnovat například tyto programy:
Pardubický NZDM Free Klub uspořádá k tématu „Děti a rodiny ohrožené ztrátou bydlení“ besedu, workshopy o finanční gramotnosti, představí i model prostupného bydlení. Plzeňský NZDM Pixla připraví program „Ubytovna v krabičce“, ve kterém si příchozí mohou vyzkoušet, jak náročné je pro rodiny bydlení v omezených podmínkách ubytoven.
Část programů se bude věnovat i oblasti podpory duševního zdraví mladých lidí. Přiblíží řadu konkrétních nástrojů a aktivit, které pro podporu mladých lidí v této oblasti využívají sociální pracovníci a pracovnice v nízkoprahových zařízeních.
Královéhradecký NZDM Klídek při workshopu „Chill & Thrill: Posilni svou mysl“ představí účastníkům několik interaktivních technik a aktivit, které jim pomohou rozvíjet lépe zvládat stres, regulovat emoce a budovat zdravé sebevědomí. NZDM Modrý pomeranč, který taktéž sídlí v Hradci Králové, vydá pro Týden nízkoprahových klubů vlastní časopis Orandžák na téma Wellbeing ve školách. Ten bude distribuován dětem a dospívajícím, klientům ambulantní i terénní formy služby, zástupcům základních a středních škol v Hradci Králové (školním metodikům prevence, školním psychologům). Vydání časopisu doprovodí online kampaň i několik akcí zaměřených na téma prevence a podpory duševního zdraví.
Brněnský NZDM Likusák, který provozuje organizace Ratolest Brno, zase představí programy, které se zaměřují na podporu mladých Ukrajinců a Ukrajinek, kteří do Česka uprchli před probíhající válkou v jejich zemi. „V novém projektu se zaměřujeme na mládež ve věku 12-26 let. Naše akce, nazvaná „Street Jam“, nabídne kromě soutěže o nejlepší trik na scooteru i vystoupení DJe nebo kreativní dílny. Touto akcí i celým projektem chceme podpořit integraci ukrajinské mládeže do jejich českých vrstevníků. Mladým lidem z Ukrajiny i Česka chceme v klubu poskytnout bezpečné a kreativní prostředí, kde mohou smysluplně trávit volný čas a kde získají odbornou pomoc pro řešení svých problémů,“ vysvětluje Barbora Peterková z NZDM Likusák.
ČAS pro domov – festival na podporu dostupného bydlení
Součástí Týdne nízkoprahových klubů bude i Festival ČAS pro domov. Ten se bude konat ve čtvrtek 19. září v pražském Žižkostele a Česká asociace streetwork jej pořádá společně s Platformou pro sociální bydlení. Cílem festivalu je diskutovat dostupnost bydlení v ČR i zákon o podpoře bydlení, který v současné době projednává Poslaneckásněmovna. Součástí programu bude promítání dokumentárního filmu Domov základ života, panelová diskuse s odborníky*cemi i zástupci*kyněmi samospráv a také křest brožury s příběhy lidí, kterým se s potřebnou podporou podařilo získat domov a udržet si jej. Vystoupí i kapela Muzikanti bez domova a dospělí i děti se na místě mohou zapojit do společného interaktivního tvoření na téma „Co pro mě znamená domov“.
Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež jsou registrovanou sociální službou. Jejich cílem je vyhledávat a kontaktovat děti a dospívající v nepříznivé sociální situaci a tuto situaci s nimi řešit. Většina nízkoprahových klubů má kromě ambulantní i terénní formu – streetwork. Je to doporučená dobrá praxe.