Za vcelku standardní by se dal označit průběh jubilejního, šedesátého Valného shromáždění České rady dětí a mládeže, konaného 21. listopadu 2024 v centru Prahy. Delegáti a delegátky během téměř dvouapůlhodinového jednání vyslechli informace Představenstva ČRDM včetně hospodářských; mj. odsouhlasili návrh rozpočtu na rok 2025, schválili (dlouhodobě nezměněnou) výši členských příspěvků pro příští rok a vyslechli i (příznivě vyznívající) zprávu o činnosti Kontrolní komise. Přitakali též drobné úpravě stanov spočívající ve zpřesnění cílové skupiny, jíž Česká rada poskytuje svůj servis, návrhu stanoviska na podporu ratifikace Istanbulské úmluvy i apelu na přijetí novely mediálních zákonů ve vládou předloženém znění.
S novinkami ohledně projektu Podpory duševního zdraví v ČRDM seznámila přítomné pracovnice Kanceláře České rady Lucie Bíbová. Upozornila přitom na výsledky nedávného dotazníkového šetření provedeného v členských organizacích ČRDM, podle něhož se vedoucí sekávají u dětí nejčastěji s hyperaktivitou, závislostmi na technologiích, úzkostmi, nízkým sebevědomím, adaptačními problémy, poruchami příjmu potravy, a dokonce i se sebepoškozováním. Jak Lucie Bíbová řekla, v rámci projektu se konají vzdělávací akce zaměřené na psychosociální podporu dětí a dospívajících či na psychickou pomoc na letních táborech. Plánovány jsou i další obdobné aktivity.
Předseda ČRDM Aleš Sedláček se již tradičně věnoval aktuálnímu vývoji v oblasti legislativy a financí. Konkrétně šlo kupř. o poznatky z oblasti dětského certifikátu nebo pracovního volna pro vedoucí. Zjišťoval rovněž, jak se organizace staví k otázce případné možnosti prázdninové brigádnické práce čtrnáctiletých. Zabýval se i změnou příslušné vyhlášky ve finanční oblasti tak, aby šlo v rámci víceletého financování flexibilně využívat prostředky.
Ekonomka České rady Marie Konečná předestřela přítomným čerpání rozpočtu ČRDM k 31. říjnu t. r. a spolu s ředitelem Kanceláře ČRDM Ondřejem Šejtkou okomentovali návrh rozpočtu na příští rok. Ondřej Šejtka v této souvislosti informoval o tom, že mediální komunikace České rady dozná změn spočívajících v ukončení vydávání časopisu Archa (jeho první číslo vyšlo v r. 1999) a zpravodajsko-informačního serveru ADAM.cz. Šéfredaktorům zmíněných médií – autoru tohoto článku a Michale K. Rocmanové – přitom vyslovil za jejich dlouholetou práci dík. Stěžejními prvky komunikace mají být nadále sociální sítě a také modifikovaný web ČRDM.
Informační blok pokračoval představením novinek v programu ESO (Elektronická správa organizace) a informačního sytému organizací dětí a mládeže DaMIS (člen Představenstva ČRDM Tomáš Hurt), v projektu Darujeme kroužky dětem (pracovník Kanceláře ČRDM Marek Havrlík), v projektu 72 hodin (Ondřej Šejtka) nebo v projektech Vzdělávačky a Envirotábory (Vlastimil Jura).
Pokud jde o body programu zahrnující návrh stanoviska na podporu ratifikace Istanbulské úmluvy (ofic.: Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí) i podporu přijetí novely mediálních zákonů ve vládou předloženém znění, vedení ČRDM je pokládá za zbytečně zpolitizované, avšak hodné podpory.
Téma Úmluvy bylo otevřeno již na minulém VS ČRDM, tehdy však padl na úrodnou půdu návrh odložit hlasování tak, aby měly organizace dostatek času na to si je prodiskutovat. Téma podpory nezávislých veřejnoprávních médií coby důležitých spolutvůrců a zastánců demokratických hodnot naproti tomu vyvstalo teprve v posledních dnech. Zejména u ČT s jejím vzdělávacím a zpravodajským programem určeným pro děti a mládež panují obavy o další osud spjaté s přílišným podfinancováním.
„Domnívám se, že bychom se za to měli postavit. Financování prostřednictvím koncesionářských poplatků je sice administrativně náročné, ale nejméně rizikové pro ohrožení stability a nezávislosti veřejnoprávního média. O televizi jako veřejnoprávní médium se musíme zajímat a podporovat ji,“ pronesl předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.
Hlasování na 60. VS ČRDM v obou zmíněných bodech programu ukázalo vůli delegátů k odsouhlasení jasně zformulovaných podpůrných stanovisek, v případě financování veřejnoprávních médií dopadlo hlasování „PRO“ dokonce jednomyslně.
Zařadil: -maj-