U příležitosti 300 let úmrtí významného architekta Jana Blažeje Santini-Aichela sloužil ve čtvrtek 7. prosince 2023 kardinál Dominik Duka v charitním kostele sv. Kajetána mši svatou. Společně jsme vzpomínali, děkovali za jeho dílo a službu a nakonec byl průvodem z kostela položen věnec k místu hrobu spolu s krátkou modlitbou.
V roce 2023 si připomínáme 300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho‑Aichela (1677–1723), který působil v první čtvrtině 18. století v Čechách a na Moravě. Santini byl geniálním architektem díky své schopnosti propojit barokní architekturu s inovativními koncepty a výrazovými prostředky gotiky.
Vynikající český architekt italského původu se počátkem 18. století podílel i na stavbě kostela Panna Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána. Změnil tvar hlavního portálu, ale především výrazně upravil řadu detailů v interiéru kostela. Nezaměnitelným santiniovským příspěvkem ke stavbě je také unikátní samonosné točité schodiště vedoucí ze sakristie kostela do kláštera.
Kostel Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána provozuje Arcidiecézní charita Praha. Je jediným kostelem v naší zemi, který provozuje profesionální poskytovatel sociálních služeb. Tímto unikátním propojením se stal kostel centrem modlitby za pomoc lidem v nouzi.
Jan Blažej Santini-Aichel (3. 2. 1677 – 7. 12. 1723)
Jan Blažej Santini-Aichel se narodil 3. února 1677 v Praze jako nejstarší syn kamenického mistra Santiniho Aichela. Od prvorozeného se tehdy velmi pravděpodobně očekávalo, že půjde ve šlépějích svého otce i děda, ale tělesná vada chlapci znemožnila tomuto úkolu dostát. Otec se rozhodl dát jej vyučit malířem a architektem.
Odborníci žasnou nad tím, kolik toho pražský rodák za 23 let tvůrčí práce stihl. Máme přes osmdesát potvrzených a přiznaných Santiniho staveb. Jsou na území sedmi krajů, čtyř diecézí a 45 měst a obcí…
Více o Janu Blažejovi Santinim: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/historie-vyroci-jan-blazej-santini-aichel-zdar-nad-sazavou-vysocina-spolek-oslava.A181012_432364_jihlava-zpravy_mv