Středoevropské jamboree IRIS 2022 se koná na pražském Výstavišti od 2. do 12. srpna 2022. Sjelo se na něj více než 1200 skautů a skautek z mnoha nejen evropských zemí.
Seznámit se, poznat rozmanitost kultury i skautingu v jiných zemích, vyzkoušet si širokou paletu aktivit, odvézt si inspiraci pro program vlastních akcí, poznat nové přátele a novou evropskou zem, procvičit jazyky a odvézt si řadu zážitků. To je cílem setkání dospívajících skautek a skautů ze zemí střední Evropy i dalších evropských regionů – Středoevropského jamboree (Central European Jamboree, CEJ).
„Jamboree se bude odehrávat v areálu pražského Výstaviště, kde vyroste tábořiště pro více než dvanáct set skautek a skautů. Vracíme se tak na místo, kde v roce 1931 tradice skautského setkávání v rámci středoevropského regionu začala. Pro účastníky z více než dvacítky zemí jsme připravili pestrý desetidenní program v Praze i v okolí,“ uvádí vedoucí akce Tereza Petrášová.
Středoevropské jamboree v číslech
– na akci přijede na 1 200 skautů a skautek z řady zemí světa, nejsilnější účast je kromě Česka z Maďarska, Slovenska, Polska, Španělska, Rakouska, Rumunska či Izraele
– 50 účastníků přijede i z Ukrajiny, jejich účast nám umožňují prostředky od dárců
– Jamboree je pro skautské teenagery – účastníkům bude mezi 14 a 17 lety
– už od roku 1997 skauti z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska pořádají pravidelně společné setkání v jedné z těchto zemí, většinou se schází co dva roky
– do Prahy se Jamboree vrací po 25 letech, naposledy se tábořilo na Džbánu v roce 1997
– poslední Jamboree v Česku proběhlo v roce 2014 v Doksech
– na stejném místě (ve Stromovce) se v roce 1931 konal podobný sraz skautů a skautek, tábořilo zde na 15 tisíc skautů a skautek
– celá akce stojí na stovkách dobrovolníků, kteří se starají o plánování, organizaci, provoz a veškeré zázemí, celkem jich bude na 250.
Už od roku 1997 skauti z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska pořádají pravidelně společné setkání v jedné z těchto zemí. Navazují přitom na tradici, jež začala právě v Praze, ve Stromovce. V tomto pražském parku se totiž v roce 1931 konal podobný sraz skautů a skautek z mnoha evropských zemí, tehdy pod názvem Tábory slovanských skautů. Tábořilo zde na 15 tisíc skautů a skautek a účastníky pozdravil i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Do Prahy se pak Středoevropské jamboree vrátilo v roce 1997, kdy skauti tábořili na Džbánu.
Díky podpoře hlavního města mohou letos čeští skauti navázat na své předchůdce a uspořádat jamboree v České republice, a to pod názvem “IRIS” přímo v hlavním městě Praze.
Akci připravuje tým dobrovolníků, kterým plánování a přípravy tak velkého podniku umožňují získat mnoho zkušeností například i do profesního života. Zároveň mají příležitost vyzkoušet si řadu schopností a dovedností, které získali ve skautu, a mnoho z nich posílit. Dobrovolnický tým například sestavuje program, řeší logistiku, oslovuje sponzory, komunikuje s účastníky nebo hlídá rozpočet.
Celá akce také stojí na stovkách dobrovolníků, kteří se starají o provoz a veškeré zázemí. Jídlo, sanitární zařízení, osvětlení, elektřina, bezpečnost, hladká organizace a asistence při všech programech, to vše mají na starosti dospělí skautští dobrovolníci.
Na účastníky na jamboree čeká pestrý program: slavnostní ceremoniály, sportovní i tvořivé aktivity, velké společné hry, večerní koncerty, dobré skutky v okolí nebo mezinárodní den, během něhož představují svou zem druhým.
Středoevropské jamboree IRIS 2022 v Praze podpořili: Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Alza, Vodafone, Decathlon, Avast Foundation, Johny Service, Nadace Moudrá cesta nebo Nadace Vitreus. Organizačně akci podpořila také Městská část Praha 7. Všem dárcům, partnerům a podporovatelům děkujeme!
Další informace: