Od roku 2018 si připomínáme 20. květen jako Světový den včel. Důležitost tohoto hmyzu pro ekosystém i potravinářský průmysl je dlouhodobě známá. Včely představují ale také zdroj práce i obživy v rozvojových regionech. Jako příklad můžou sloužit uprchlické osady v Zambii, kde se díky Charitě Česká republika začaly včelařením živit desítky uprchlíků.

    Počáteční obavy

    Foto Dominik Rheinheimer, Pixabay
    Foto Dominik Rheinheimer, Pixabay

    Když jsme v uprchlickém táboře Mantapala navrhovali před dvěma lety začít se včelařstvím, nápad ze začátku moc nadšení nevyvolal. Možnost, že by se včelařením mohli uživit, byla pro mnoho lidí nepředstavitelná. „Někteří lidé se obávali, že je včely pobodají. Jiní zase pochybovali o tom, že by včelařství mohlo mít nějaký ekonomický prospěch,“ vysvětlil Kennedy Simbao, koordinátor projektů Charity Česká republika v Zambii ve městě Nchelenge.

    Nakonec se přeci jen pár odvážlivců do včelaření pustilo. A vyplatilo se. Jen v prvním roce se podařilo vyrobit 600 kg medu, které se navíc podařilo kompletně prodat. O rok později uprchlíci za devět měsíců vyrobili 2,1 tuny medu, a padesátka nových včelařů tak měla o výdělek postaráno. A úspěch se šíří dál. Včelařství v Zambii momentálně podporujeme už ve třech uprchlických táborech: Meheba, Mantapala a Mayukwayukwa.

    Foto PollyDot, Pixabay
    Foto PollyDot, Pixabay

    Se včelařením začala díky Charitě i Maria, která žije v uprchlické osadě Mayukwayukwa a do Zambie utekla před válkou v Angole. V táboře, který patří k nejstarším v Africe, žije se svojí rodinou již 17 let. Kvůli odlehlosti uprchlických osad je pro uprchlíky v Zambii velmi složité najít zdroj obživy. Včelaření proto pro Mariu znamená důležitý zdroj obživy. Usměvavá žena se účastnila kurzu včelaření, získala 4 úly a začala s výrobou medu. Ten úspěšně prodává na místním trhu. S prací jí pomáhá manžel a společně si díky medu vydělají na živobytí. „Včelaření mě baví, chtěla bych mít co nejvíc úlů,“ říká spokojeně Maria. „Pak bych mohla stáčet ještě víc medu a vydělat si ještě víc,“ doplňuje.

     

    Znevýhodněný region

    Charita pomáhá včelařům nejenom v Africe, ale také na starém kontinentu. Gruzijské včelařce Naně z chudého regionu Rača Lečhumi chybělo vybavení na efektivnější práci. „Stáčení medu bylo vždycky hrozně únavné a zdlouhavé. Celý proces nám většinou zabral kolem dvou týdnů,“ vzpomíná Nana. Výroba medu je přitom pro Nanu hlavním zdrojem obživy.

    Díky finanční podpoře SlovakAid a Ekocentra Sosna se nám však podařilo koupit pro Nanu modernější vybavení. A ta tak nyní celý proces zvládne za jediný den. Díky tomu si dokáže zajistit dostatečný příjem a nemusí se jako mnozí jiní stěhovat za prací.

     

    Všichni vítězové

    Pomoc prostřednictvím včel tak má několik pozitivních rovin. Lidé jsou spokojení, protože mají práci, dobrá zpráva je to i pro přírodu. Opylovači jsou nezbytní pro mnoho druhů rostlin, odhaduje se, že za až třetinu našeho jídelníčku vděčíme právě jim. Včel nicméně rapidně ubývá, každý nový úl proto pomáhá tento trend zpomalit. Ve výsledku tak při tomto druhu pomoci má o důvod víc k optimismu také hmyz, který pomáhá i vědcům. Například v chápání lidského mozku.

    Pomoc nejen prostřednictvím včel můžeme poskytovat i díky Vaší podpoře. Děkujeme, že pomáháte s námi.


    Darujte kurz včelaření na https://svet.charita.cz/podporte-nas-hprs/kurz-vcelareni/


    Zařadil: -maj-

    Autor