Pozorování ptáků na tahu je nevšedním zážitkem (birdlife.cz)
    Pozorování ptáků na tahu je nevšedním zážitkem (birdlife.cz)

    Září a říjen jsou nejen měsíci dech beroucích pohledů na barevné stromy, ale i měsíci přesunů milionů stěhovavých ptáků.  Ohromná hejna čítající stovky až tisíce kachen a dalších mokřadních ptáků na vodních plochách, řady vlaštovek sedící na drátech, husy letící ve tvaru písmene V. Podzim je zkrátka ideálním obdobím pro pozorování ptáků. Vezměte dalekohled a jděte prozkoumat okolí – především louky, podmáčená pole a větší vodní plochy. 

    Plakát migračních cest si můžete ve větší velikosti stáhnout na odkaze níže, ať víte, kam od nás ptáci putují.

    https://www.birdlife.cz/wp-content/uploads/2021/10/podzimni-migrace.jpg

    Úžasným místem pro pozorování ptačí migrace jsou v České republice třeba Lednické rybníky na jižní Moravě anebo Třeboňsko. Podívejte se i na další tipy na místa pro pozorování ptáků u nás. Výjimečnou lokalitou v blízkém zahraničí je třeba Národní park Hortobágy v Maďarsku, kde můžete sledovat desetitisíce jeřábů na tahu.
     
    Takto se shromažďují migrující čápi bílí kolem Istanbulu v Turecku (birdlife.cz)
    Takto se shromažďují migrující čápi bílí kolem Istanbulu v Turecku (birdlife.cz)

    Migrace ptáků fascinuje lidstvo odjakživa, ovšem lidstvo pro ně také znamená čím dál větší nebezpečí. Jenom ve Středomoří je každoročně nezákonně zabito 25 milionů ptáků na své cestě mezi 3 kontinenty (Evropou, Asií a Afrikou) – často jen pro pouhou zábavu, ukojení loveckého pudu nebo obchod.

    Cesta do zimovišť je pro ptáky velmi náročná a vyčerpávající. Musí často uletět ohromné vzdálenosti, kde čelí nepřízni počasí i predátorům. Překonávají pouště, moře i velehory.
    Tyčky s lepem jsou častými pastmi na ptáky ve Středomoří. V řadě zemí jsou již zakázány, ale lovci je přesto často používají - pěnice černohlavá (birdlife.cz)
    Tyčky s lepem jsou častými pastmi na ptáky ve Středomoří. V řadě zemí jsou již zakázány, ale lovci je přesto často používají – pěnice černohlavá (birdlife.cz)

    Největší nebezpečí pro ně ovšem znamená člověk.  Lovci ptáky střílejí, chytají je do sítí nebo na lep. Ptáci umírají většinou velmi krutě, pomalu a v bolestech. Zastavit tato jatka si klade za cíl kampaň BirdLife International – Flight for survival (Let o život), do které je zapojena i ČSO. Kampaň propagačně i finančně pomáhá zlepšit podmínky pro stěhovavé ptáky (nejen) ve Středomoří.

    Chcete také pomoci chránit stěhovavé ptáky při migraci? 
    Darujete zde snadno a rychle kartou nebo zrychleným on-line převodem. A zjistíte zde také mnohem více o boji proti nezákonnému zabíjení ptáků ve Středomoří.
    DĚKUJEME VELICE!
     
    Ambelopoulia – zakázaná, přesto oblíbená podpultová kyperská „delikatesa“ (foto: BirdLife Cyprus)
    Ambelopoulia – zakázaná, přesto oblíbená podpultová kyperská „delikatesa“ (foto: BirdLife Cyprus)

    70% získaných prostředků od dárců posíláme středomořských partnerům BirdLife International na pomoc proti pytláctví a zbylých 30% financí používáme na zlepšení životních podmínek stěhovavých ptáků u nás (například na ochranu hnízdišť při stavebních úpravách, na odstraňování antropogenních pastí, domlouvání šetrnějšího zemědělského hospodaření, přímou ochranu hnízd před zničením zemědělskou technikou atd.). Dary, které posíláme do Středomoří, přispívají na klíčové aktivity jako například vybavení a posílení protipytláckých hlídek, monitoring pytláckých aktivit, strážení hnízd ohrožených druhů nebo posílení práce s policií. Velmi důležitá je i průběžná osvětová a vzdělávací činnost či prosazování vhodných úprav lovecké a ochranářské legislativy.

    Co se například podařilo díky kampani Let o život v letech 2020 – 2021
    • Mapa migrace ptáků (birdlife.cz)
      Mapa migrace ptáků (birdlife.cz)

      7 pytláckých krytů bylo zničeno policejními složkami na základě upozornění od BIOM – partnera BirdLife v Chorvatsku

    • 60 rangerů hlídalo nejxponovanější místa v Itálii, jako je Delta řeky Pád nebo oblast Puglia. V terénu našli a odstranili na 500 pastí, ale hlídali i tržiště zda se na nich neprodávají ilegálně chycení ptáci
    • Přes 25 000  postřelených ptáků bylo vyléčeno v 10 záchranných stanicích, které provozuje LIPU – partner BirdLife v Itálii
    • 1000 mrtvých kachen včetně chráněných druhů jako například husa běločelá nebo ostralka štíhlá bylo objeveno při úspěšné protipytlácké akci v deltě řeky Pád. Určeny byly pro prodej do restaurací. Zabaveno bylo 21 pušek, 6000 nábojů, 9 návnad a 3 stroje na škubání peří. 22 osob bylo vyšetřováno a 1 zadržena 
    • V Portugalsku byl upraven zákon o pastech na ptáky a nyní je zakázáno nejen používání pastí, ale i jejich kompletní prodej (lepící tyčinky, nástrahy, lapače, apod.)
    • 26 supů mrchožravých bylo opatřeno vysílačkami pro účely sledování migračních cest v projektu NEW LIFE. Ptáci tak byli monitorováni ve 20 zemích na 3 kontinentech – 3 z nich byli otráveni (2 v Etiopii a 1 v Čadu), 2 z nich zastřeleni (v Etiopii a Libanonu
    Další úspěchy kampaně LET O ŽIVOT si můžete přečíst ZDE.
    Migrace ptáků je jedním z nejzajímavějších fenoménů živočišné říše. Pomozme ptákům zvládnout jejich dramatickou pouť i úspěšně vyhnízdit. Odmění se nám – přinesou zase na svých křídlech tolik očekávané jaro!
    I my se vám rádi odměníme za váš zájem a podporu stěhovavým ptákům. Stáhněte si plakát tahových cest, ať víte, kam od nás vybraní stěhovaví ptáci létají.

    Autor