Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) zve na výpravy do netopýřího světa. V Třeboni a pražské Stromovce čekají již nyní atraktivní questingové trasy a na Slapech si fanoušci geocachingu užijí finální keš ze série „S Drákulou v netopýřím světě“.

    Díky novému tříletému projektu „Výpravy do světa netopýrů aneb poznejte své ohrožené sousedy“, podpořenému MŽP a SFŽP ČR, se lze těšit na další terénní aktivity a hry, soutěž pro děti, čerstvé tipy na výlety za netopýry po celé ČR a mnoho dalšího.

    „Naši letouni sice zatím ještě spí ve svých zimovištích, ale lidé se za netopýřím dobrodružstvím mohou vypravit už nyní. V jihočeské Třeboni a pražské Stromovce jsme připravili dva questy. V této terénní hře, pocházející původně z USA, se s pomocí veršovaných nápověd luští tajenka, jež vede k netopýřímu pokladu. Během hry se však účastníci zároveň dozvědí řadu zajímavých informací o životě netopýrů a jejich ochraně. Potřeba je jen bystrá mysl, tužka a vytištěná průvodka s mapou, která je zdarma ke stažení na webu napude.sousednetopyr.cz. Pro zapálené hledače jsme na konci loňského roku na Slapech instalovali také bonusovou keš ke geocachingové sérii „S Drákulou v netopýřím světě“. První náruživí hráči ji ulovili prakticky vzápětí po její instalaci“, láká na výlet Eva Cepáková z ČESON.
    „V rámci nového projektu nabídneme řadu dalších zajímavých aktivit nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro dětské kolektivy. Program „Netopýří výzkumníci“ přinese školám i dalším skupinám, ja! ko jsou zájmové kroužky nebo oddíly, možnost vyzkoušet si práci s ultrazvukovým detektorem, aniž by si museli tento drahý přístroj sami pořizovat. Těšit se mohou na výzkumnické batůžky, které budou obsahovat potřebné technické vybavení i návody a klíče pro sledování tajuplných nočních savců a které budou k zapůjčení zdarma. K tématu pozorování letounů proběhne pro děti také soutěž“, vysvětluje Petra Schnitzerová, koordinátorka nového projektu ČESON.

    „Přibydou rovněž questy na dalších místech i nové výletní tipy na lokality, kde se lidé o netopýrech dozvědí více, a na letní sezónu je v plánu řada akcí pro širokou veřejnost. Pokračovat bude také kampaň „Náš soused je netopýr“, propagující modelové příklady bezproblémového soužití s letouny pod jednou střechou. Součástí projektu jsou i aktivity pro zlepšení informovanosti správců parků a městské zeleně o potřebách ochrany netopýrů, kteří využívají úkryty ve stromových dutinách“, doplňuje Schnitzerová. Projekt je s! polufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základ! ě rozhodnutí ministra životního prostředí, některé aktivity podpořilo také Hlavní město Praha.

     

    Česká společnost pro ochranu netopýrů – http://www.ceson.org

    Autor