„S evropským přesahem“ zní ústřední téma aktuálního čísla časopisu Archa, čtvrtého z letošních šesti a posledního předprázdninového. Obsahově je, myslím si, docela pestré, což je pochopitelně dáno především rozmanitostí neziskových organizací, jež redakci svými příspěvky obeslaly. Posuďte sami: Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Asociace debatních klubů, Poskaláček, Mladí chovatelé zvířat, Asociace turistických oddílů mládeže, Pionýr, Junák – český skaut a další.

    „Možnosti, které byly dosud tak dosažitelné, se v nynější době staly výjimečnými, složitými, někdy i nemožnými. Tato situace nám pomáhá připomenout si, jak jsou pro mnohé z nás tyto zážitky a příležitosti cenné. Je však třeba si uvědomit, že evropský přesah je daleko větší. Nejde jen o cestování, exotické pokrmy a selfie, které si uděláme při návštěvě památek a hlavních měst,“ píše ve svém úvodníku ředitelka organizace INEX – SDA Lenka Kadeřábková. A na jiném místě navazuje: „Využívejme možnosti, které nám současná demokratická doba a členství v Evropské unii nabízí. Studujme přes program Erasmus, vyjíždějme dobrovolničit v rámci Evropského sboru solidarity, cestujme díky svobodám Schengenského prostoru. Využívejme však všech výše zmíněných možností opravdu produktivně a tvořme skrze ně dlouhodobá partnerství.“

    Nebudiž pochyb o tom, že taková přeshraniční partnerství v rozličných podobách existují již nyní. Doklad toho lze ostatně nalézt i v obsahové náplni této Archy.

    „Když se rozhodnete začít, otevře se před vámi spousta příležitostí. Nejen v umění argumentace, ale také budete mít možnost cestovat po celé ČR a debatovat v českém i anglickém jazyce, jehož zlepšení debata velice podporuje. Účastnit se je možné i mezinárodních turnajů, díky kterým se podíváte do všech možných koutů světa. A pokud se takový turnaj koná v Evropě, například v Praze, debatéři z různých koutů světa přijedou za vámi,“ lze se dočíst v článku skautky Michaely Dekařové z Asociace debatních klubů.

    Nebo třeba aktivity Mladých chovatelů zvířat, jejichž předseda Vlastimil Jura st. kromě jiného napsal: „Od roku 2011, kdy jsme naše tábory začali pravidelně pořádat v Mikulášovicích-Salmově na naší táborové základně, jsou naše letní tábory trvale mezinárodní, když mezi táborníky byly dále ještě děti z Francie, Japonska, Rakouska, Ruska, Ukrajiny a Vietnamu – a tak je tomu doposud. V tuto dobu se už opět společně těšíme na návštěvu u našich přátel v Sasku na jejich výstavě zvířat, kterou, jak doufáme, letos již budou moci uspořádat.“

    Svérázné táborové putování po Evropě zase přiblížil Libor Staněk ze strakonického Podskaláčku: „Správnou atmosféru navodil i vhodně napasovaný jídelníček. V Itálii jsme podávali pravou táborovou pizzu a špagety, ve Francii došlo na cibulačku a croissanty, ve Španělsku zase nechybělo národní jídlo paella, v Řecku čekal cestovatele nefalšovaný gyros, v Rusku masové pirohy. Pochvalu jednoznačně zasloužila naše kuchařská sekce, která vlastně pouze podle svých znalostí a vyhledaných receptů, dokázala uvařit v podmínkách táborové kuchyně jakoukoliv evropskou, ba dokonce světovou delikatesu. Velký kus práce odvedla i zásobovací četa při nákupech, protože trefit ty správné italské špagety nebo vhodné koření na řecký gyros není nic jednoduchého.“

    Schválně zamlčím, na co všechno se ptala Michala K. Rocmanová v profilovém rozhovoru vedeném s Pavlem Trantinou, bývalým předsedou České rady dětí a mládeže a exponentem v Evropském sociálním a hospodářském výboru. Neupozorním ani na mladými lidmi vedenou kampaň na podporu účasti na Konferenci o budoucnosti Evropy s názvem #STANDFORSOMETHING, již odstartovala 6. května 2021 EYCA (Evropská asociace karet mládeže). A nechám si „od cesty“ – kromě jiného – i to, jak to vlastně přišlo, že Česko-německé fórum mládeže v květnu zorganizovalo víkendový workcamp na záchranu kostela sv. Anny v Olešné na Tachovsku…

    Tradiční (mini)anketní otázka Archy tentokrát zněla: Řekli byste, že má Vaše práce, Vaše činnost evropský přesah? Poděkování za jejich odpovědi náleží básníku, spisovateli a literárnímu historikovi Petru Hruškovi, jakož i Adamu Trunečkovi, studentu Fakulty sociálních věd UK v Praze.

    Úkolem článků avizujících nová čísla Archy není úplný výčet všeho, co v nich čtenáři ADAMa najdou. Cílem je toliko vzbudit v nich o novinku zájem. Nebo aspoň špetku zvědavosti. Chuť sjet pohledem a pak i kurzorem o malounko níž a rozkliknout si elektronickou „listovací“ verzi… Takže směle do toho.

    Píše se v tomto čísle Archy o Vás? Chcete-li, můžete si přidat odkaz na svůj web či blog…

    Elektronická verze Archy je na internetovém serveru ADAM.cz uveřejňována pravidelně. Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy v elektronické podobě lze prostřednictvím formuláře na adrese
    http://shortlinks.crdm.cz/registrace-e-archa

    Aktuální číslo Archy ve formátu PDF je ke stažení zde.

    Autor