Nechceme ještě extrémnější vedra. Připoj se k výzvě!
Změna klimatu dělá vlny veder delší a žene horko do větších extrémů.
Zažíváme teplotní maxima, které v minulosti v ČR nikdy nebyla! Potřebujeme se na vlny horka připravit – jak naše města, naši krajinu i nás samotné.
Klíčové je ale řešit základní příčinu extrémních veder = ukončit spalování fosilních paliv, které zvyšují průměrnou globální teplotu!
Připojte se k výzvě české vládě, aby podpořili evropský plán snižování emisí skleníkových plynů a vizi dostat do roku 2050 skleníkové plyny na nulu.
Naše krajina není připravena
Vlnami veder trpí nejen lidé, ale i krajina a zvířata. Naši předci v krajině hospodařili v jiných klimatických podmínkách, není proto připravena na tak extrémní teploty. Vlny veder zhoršují erozi, ubírají krajině vodu, zvyšují riziko požárů.
Vedro dopadá i na hospodářská a divoká zvířata.
Jde o zdraví
Vlny veder nejvíce ohrožují nemocné, seniory a malé děti. Negativní dopady na zdraví jasně prokazují vědecké studie. Pokud nepřestaneme vypouštět skleníkové plyny z ropy, uhlí a zemního plynu, budou vlny veder čím dál extrémnější a budou mít i horší zdravotní dopady.
Prohlubuje sucho
Na suchu v ČR se nejvíce podílí růst průměrné teploty – prší u nás zhruba stále stejně, ale průměrná teplota v ČR vzrostla od roku 1960 o celé 2 °C.
Vlny veder zesilují odpar vody z krajiny a zvyšují pravděpodobnost suchých epizod.
Pečeme se ve městech
Na města, která jsou navíc sama o sobě teplejší, než okolní krajina, mají vlny veder drastické dopady. Navíc ve městech žije velká část populace, nemluvě o našich domácích mazlíčcích.
Města se mohou částečně na vlny veder připravit – například sázet více stromů do ulic – ale takové kroky mají své limity.
Zvyšuje pravděpodobnost požárů
Ideální podmínky pro vznik požáru představuje kombinace horka, sucha a silného větru. Ačkoli jsme na hony vzdáleny požárům jižní Evropy nebo západního pobřeží USA, počet požárů v krajině u nás roste. Vlny veder zásadně zvyšují riziko jejich vzniku.